Akcie: Má letos smysl řídit se příslovím "Sell in May and go away"?

| Martin Krajhanzl

Duben končí a znovu ožívají diskuze o "pravidlu Sell in may and go away". Mají investoři i letos v květnu vyprodat akciové pozice a vrátit se na trh až na podzim? Jde konkrétně o historickou zkušenost, že v období od začátku května do konce října akciové indexy dosahují podprůměrné výkonnosti ve srovnání se zbytkem roku (od začátku listopadu do konce dubna).

Jedním z hlavních uváděných důvodů tohoto jevu jsou sezónně nižší objemy obchodů (likvidita) na trzích v průběhu letních měsíců. Pro argumentaci se také používá zkušenost, že společnosti ke konci roku ohlašují výhled na další rok, který bývá zpravidla (v průměru) vyšší než v aktuálním roce, což mívá pozitivní vliv na vývoj akcií v posledních měsících roku.

V českém prostředí navíc máme ještě jeden důvod, který souvisí s tím, že výrazná část firem vyplácí zpravidla roční dividendy na jaře, a proto jejich cena akcií po dividendě klesá, což snižuje i hodnotu indexu PX.

Podívejme se na konkrétní historická data u indexu S&P 500:

Sell in May and go away podle indexu S&P 500

Data víceméně potvrzují zmíněné tvrzení, tedy že index od začátku listopadu (jak podle průměru, tak podle mediánu) do konce dubna překonává výkonností období od začátku května do konce října.

Shodně dopadla i bilance jednotlivých let, kdy výkonnost za sledované období byla kladná. V grafu níže je zobrazeno rozdělení četností, která jasně ukazuje vychýlení výkonnosti indexu.

S&P 500 - četnosti

Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?! Burzovní almanach: Sell in May... opravdu?! Staré burzovní přísloví "Sell in May and go away: není potřeba čtenářům Investičního webu představovat. ...

reklama
reklama