Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám

| redakce

Investoři s napětím očekávají začátek americké výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí obavy z ekonomického zpomalení, a proto mohou být hospodářské výsledky firem za letošní první kvartál zásadní pro další vývoj akciových trhů. Pro index S&P 500 začal letošní rok výraznou rally - šlo o nejsilnější začátek roku za 14 let. Výsledková sezóna by měla vyjasnit, zda optimismus nebyl přehnaný.

Během čtvrtého kvartálu 2011 předčilo očekávání 63 % firem (71 % v 2Q11 a 69 % v 3Q11) a k celkovému růstu zisků S&P 500 (+9,2 %) nejvíce přispěl Apple, což se dá předpokládat i tentokrát.

Analytici dotazovaní společností FactSet očekávají pro S&P 500 pokles zisku o 0,1 %. V případě, že bychom nezahrnuli Apple, by se míra propadu zvýšila na 1,6 %. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters jsou optimističtější, očekávají růstu zisku v rámci S&P 500 o 3,2 %, bez Applu o 1,8 %.

Do tohoto týdne přes 80 firem vydalo tzv. profit warning, pouze 28 guidance bylo pozitivních. Jde o nejhorší poměr od čtvrtého kvartálu 2008.

Alcoa - čtvrtletní zisk a tržby

Alcoa (10. 4.)

Jako obvykle výsledkovou sezónu ve Spojených státech naplno odstartují čísla hospodaření hliníkárenského koncernu Alcoa. Investoři na její výsledky vyčkávají s napětím, protože bývá pomyslným barometrem toho, v jakém duchu se bude celá sezóna odvíjet.

Sektor materiálů, kam se řadí i Alcoa, by měl za první čtvrtletí předvést nejhorší výsledky ze všech, odhady ohledně EPS ze strany analytiků dotazovaných Thomson Reuters u něj byly od ledna také nejvýrazněji snižovány (-2,2 % v lednu 2012 vs. -14,7 % aktuálně).

Akcie Alcoy od začátku roku posílily o více než 11 %, od svého maxima 19. března ovšem klesají a ztrácejí 8,6 %. Podporou pro ně by bylo jedině výrazně pozitivní překvapení ve výsledkové zprávě.

Google - čtvrtletní zisk a tržby

Google (12. 4.)

Akcionáře Googlu bude v blízké době zajímat především to, jak dopadne soudní líčení v boji o patenty se společností Oracle. Obžaloba souvisí s údajným odcizením kódů Java pro systém Android. Ostře sledované první soudní stání by se mělo konat 16. dubna. Právní oddělení Googlu se podle některých informací rozhodlo podat firmě Oracle nabídku na vypořádání. Tato nabídka by se měla odvíjet od tržeb společnosti Google ze systému Android.

Firma také možná pokukuje po konkurenčním Applu, který začíná ze svých desítek miliard vyplácet dividendu a odkupovat akcie. Investory proto bude zajímat, zda management nenaznačí podobný krok.

Akcie Googlu patří od začátku roku mezi neširokou skupinu titulů, které jsou na americkém trhu ve ztrátě, konkrétně 2,1 %. Od konce ledna ovšem soustavně rostou, výsledky v souladu s očekáváním nebo mírně lepší (a solidní výhled především) by je proto mohly udržet na růstové vlně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama