Steve Jobs se v hrobě obrací. Apple si koleduje o pořádný průšvih

| Lukáš Kovanda

Pohřbí Apple sám sebe? Několik měsíců po smrti spoluzakladatele Jobse činí firma Apple kroky, které ji podle expertů mohou přivést do záhuby. To byl přesně ten důvod, proč se jich Jobs vyvaroval.

Steve Jobs

Nejsem rád, že zemřel, ale jsem rád, že zmizel ze scény. Tak reagoval Richard Stallman, známý obhájce volného šíření softwaru, na říjnové úmrtí Steva Jobse. Docela ostrá slova, která rozhodně neladí s většinovým trendem zbožšťování spoluzakladatele firmy Apple.

Davová posmrtná deifikace Jobse - ajťáka z garáže - se jistě nemalým dílem zrcadlí i v hospodářských výsledcích Applu. V posledních třech měsících loňského roku vykázala firma zisk 13,06 miliardy dolarů. Každým jedním dnem tedy v té době bohatla o 2,7 miliardy korun, o téměř 112 milionů korun za každou hodinu, o 1,86 milionu korun za každou minutu. Každou minutu tak jablečný strojek na peníze vydělával sumu, za niž lze pořídit sedm až osm solidních garáží v centru Prahy - možná právě takových jako ta, v níž Jobs kdysi v 70. letech začínal montovat svá první hardwarová zařízení.

Rockefeller by nekupoval

Takové zisky budí respekt. A u mnohých zahání obavy z toho, že jsou akciové kurzy Applu pořádně přifouknuté a že před sebou mají splasknutí, jež akcionáře notně zabolí. Vždyť zmíněný kvartální zisk překonala v historii jediná firma - ropný kolos Exxon Mobil v posledním čtvrtletí 2008. Letos v lednu vzrostla po oznámení kvartálních výsledků Applu celková hodnota společnosti tak, že se stala vůbec nejhodnotnější firmou na světě, když předstihla právě Exxon Mobil. Přesto, nejsou ceny, za něž jsou k mání její akcie, opravdu v bublině? Je rozumné do nich investovat?

1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple? 1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple? Obě nově vyplácejí dividendu, jsou lídry mobilního trhu a soupeří v mnoha odvětvích. Řeč je ...

John D. Rockefeller, obávaný ropný magnát, jeden z nejbohatších lidí dějin, by se dnes, kdyby žil, Applu obloukem vyhnul. K dobru rád dával historku, jak dokázal neprodělat při krachu na Wall Street v roce 1929 - zpozorněl, když se před ním obyčejný čistič bot rozhovořil o tom, jak investuje do akcií. Když už investují i tito lidé, pomyslel si magnát, je nejvyšší čas akcie prodat. Rockefeller se jich zbavil do poslední - a pak přišel krach.

reklama
reklama