10 akcií: Buy in May and go away

| redakce

Investoři mají letos mnoho důvodů se držet pořekadla "Sell in May and go away". Evropská dluhová krize zůstává nevyřešená a ani americké ekonomické oživení neprobíhá tak, jak by si mnozí představovali. Po velmi nadprůměrném prvním kvartálu proto vybírání zisků dává logiku. Kam ale investovat, pokud se starého burzovního úsloví zkrátka držet nechcete?

Od května do října je průměrný výnos akciových trhů od roku 1945 jen 1,2 % (od listopadu do dubna 6,8 %). Pokud zvážíme transakční a daňové náklady, nemusí se květnový úprk z trhu ani přes loňská téměř medvědí čísla z druhé poloviny roku vyplatit (za pět měsíců trhy loni ztratily 19,4 %, předloni 8,2 %). Může se také stát, že se sezónní patern nenaplní a (akcie během léta rostly například v letech 2009, 2003 a 1997).

Rebalancování portfolia (pokud tedy finance nepřesunete do depozit nebo bezpečných státních dluhopisů s ubohým výnosem) smysl dává. V sezónně podprůměrných měsících se zaměřte na kvalitní dividendové akcie. Při očekávané letní korekci budete mít zajištěny výnosy z dividend a při příznivém vývoji trhu můžete participovat i na růstovém trendu.

Desítka společností byla vybrána z "pětihvězdičkového" výběru 46 akcií hodnocených společností Morningstar. Seznamu dominují telekomunikace - sektoru se sice letos nedaří, ale firmy mají stabilní cash-flow. Management vybraných společností je navíc ochoten se o hromady hotovosti dělit s akcionáři.

10. KDDI

Druhý největší japonský operátor, který poskytuje i internetové připojení. Tržní podíl nových uživatelů v posledních letech roste, jak jsou na trh chrleny nové chytré telefony.

Cílová cena Morningstar: 14 USD

KDDI

Dividendový výnos: 2,5 %

9. Koninklijke KPN

Operátor (známý také pod názvem Royal KPN) je přední telekomunikační společností v Nizozemsku. Provozuje pevné linky, mobilní sítě i internetové služby. KPN Mobile je hlavní divizí firmy, působí v Německu, Francii, Španělsku a Belgii, kde má dohromady 34 milionů mobilních uživatelů.

Cílová cena Morningstar: 14 USD

Koninklijke KPN
reklama
reklama