Býk Doll vs. medvěd Fleckenstein: Co teď čeká trhy?

| redakce

Hlavní akciový stratég společnosti BlackRock Bob Doll věří, že akciové trhy ještě čekají nová maxima v rámci býčího trhu, který začal na jaře 2009. Podle Billa Fleckensteina by se ovšem měli investoři konečně podívat pravdě do očí.

Americké akcie měřené indexem S&P 500 letos stále drží zhruba 6% zisk, ze svých maxim ovšem index ztratil okolo 80 bodů. V posledních týdnech se obnovená nervozita ohledně Řecka i další vlivy (Španělsko, zpomalení ekonomiky) podepisují na náladě investorů. Dolar roste k výšinám, akcie ztrácejí.

Americké akcie vs. americký dolar

"Nemyslíme si, že by měla současná situace znamenat konec tříletého býčího trhu," míní Bob Doll. Trvalé poklesy akciových trhů jsou podle něj spojené s recesemi a s poklesem zisků firem. Ani jedno nyní minimálně Spojeným státům bezprostředně nehrozí. Americká ekonomika se podle Dolla může potýkat se zpomalením růstu, ne s jeho propadem do záporu.

Výsledková sezóna: Americké firmy překvapily, současné prostředí však vyzývá k opatrnosti Výsledková sezóna: Americké firmy překvapily, současné prostředí však vyzývá k opatrnosti Americká výsledková sezóna má před sebou až na několik opozdilců poslední "ostrý" týden. Dosavadní průběh ...

Jiný názor, i když o něco dlouhodobější, má Bill Fleckenstein. Známý investor upozorňuje na to, že američtí politici a centrální banka nejsou kompetentní. "Jejich kroky zavánějí zločinem," tvrdí Fleckenstein. "A nic se nezmění, dokud k tomu Ameriku nedonutí další krize."

Ekonomiku podle něj citelně ovlivňuje zničený realitní trh i nedůvěra investorů v akciový trh, která je patrná na nízkém objemu obchodů a malém objemu kapitálu v akciových podílových fondech ve srovnání s obdobím před krizí. Navzdory poklesu cen nemovitostí i nižším cenám například technologických produktů považuje stav americké ekonomiky za velice špatný. Popisuje ho jediným slovem - stagflace.

Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku V populárních ekonomických magazínech, kde jsou analyzovány a následně vyjadřovány v dolarech veřejné dluhy států, ...

reklama
reklama