Nestihli jste akcie Facebooku koupit v úpisu? Tak se jim teď vyhněte!

| Matt Bolduc

Gratuluji, pokud se vám podařilo získat akcie Facebooku v rámci IPO. Pokud jste štěstí neměli, držte se stranou do doby, než skončí šílenství, ve kterém se investoři budou snažit nakoupit za jakoukoli cenu. Ostatně například i od Steva Wozniaka, spoluzakladatele firmy Apple, zaznělo, že se bude snažit investovat do Facebooku za každou cenu.

Pokud se podíváme zpětně na technologické IPO, vydělali investoři zejména v okamžiku, kdy se akcie začaly obchodovat. V průměru představuje zisk po prvním obchodním dnu 45 %. To samé však nelze říct o investorech, kteří nakoupili až po prvním dnu veřejného obchodování. Kdo koupil tu samou akcii další den, ztratil v průměru 7 % v porovnání s 34 %, které mohl mít v případě, že by koupil již v IPO. To je celkem významný rozdíl!

Technologické IPO - výkonnost pro investory, kteří získali akcie v úpisu
Technologické IPO - výkonnost pro investory, kteří získali akcie první den obchodování

Ten samý výsledek dostaneme, pokud sledujeme výkonnost IPO v průběhu 1, 3 a 6 měsíců. Náznakem toho, že Facebook může první den letět strmě vzhůru, je skutečnost, že investiční bankéři zvýšili oceňovací pásmo pro IPO i podíl akcií. To znamená, že je zde po IPO ukrytá velká poptávka. Poptávka, které bude uspokojena, jakmile se akcie začne obchodovat. V tomto případě ohodnocení a fundament nehraje krátkodobě roli, je to o tom, kdo vstoupí do obchodu jako větší blázen v očekávání, že akcii prodá ještě většímu bláznovi, než je on sám.

Takže pokud chcete koupit akcie Facebooku, nesnažte se je získat za každou cenu první den. Nechte horkou hlavu vychladnout a počkejte, až cena klesne. Historický vývoj sice není zárukou ničeho, ale pokud se bude opakovat, můžete ušetřit.

Zdroj: Saxo Bank

reklama
reklama