První den Facebooku na burze: Spíše zklamání zarámované několika zajímavostmi

| Radim Dohnal

IPO Facebooku je bezesporu jedna z nejdůležitějších událostí pro kapitálový trh v letošním roce. V čem nejspíše předčila očekávání, byl objem obchodů. Obrovský zájem zobchodovat (ne nutně nakoupit) vedl k obrovskému objemu obchodů, rekordnímu pro akcie obchodované první den na burze. Páteční horečka ovšem přinesla i několik zklamání.

První den obchodování s akciemi Facebooku

Úspěch s sebou bohužel přinesl nečekanou komplikaci, kdy systémy mnoha brokerů nebyly připraveny na obrovský zájem o obchodování (jeden velký americký akciový obchodník evidoval před začátkem obchodování 60 tisíc pokynů jen na akcie FB). Start obchodování byl proto několikrát odložen.

Ukazuje to mimo jiné na určitou zranitelnost obchodních systémů dnešní doby a lze předpokládat, že mnozí brokeři se následně mohou stát terčem hackerů.

Spíše zklamání přinesl cenový vývoj, kdy hned na úvod akcie otevřela výrazně nad upisovací cenou 38 USD, pár minut poté však následoval pád až na upisovací cenu, kde na konci obchodování také skončila.

Srovnání s jinými společnostmi z podobného sektoru vyznívá negativně. LinkedIn, Groupon a Pandora Media první den obchodování zaznamenaly výrazné zisky. Ironií osudu v pátek všechny tři akcie silně oslabovaly. Zynga a Groupon nejsou příliš vzdáleny historickým minimům.

Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat Všechno co potřebujete vědět o vstupu Facebooku na burzu (IPO) a báli jste se zeptat Facebook drtí na celé čáře svoji konkurenci, otázkou ovšem je, jak se jeho akciím povede ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama