Akciový vrchol v roce 2012? Cyklické akcie vyzývají k opatrnosti

| Petr Fiala

Nedávno jsem psal, že akciové indexy zřejmě ještě nedosáhly na cenový vrchol, ten by se mohl u indexu S&P 500 zformovat někdy na podzim. Vycházel jsem ze síly amerických akciových indexů a z faktu, že se nacházíme v posledním roce prezidentského cyklu v USA, tedy v roce volebním. Důvodů k opatrnosti je ovšem více než dost.

Volby v USA jsou v listopadu. Volební roky jsou historicky z pohledu výkonnosti akcií velmi silné, zejména v závěru roku. Nejslabší bývá naopak druhý rok prezidentského cyklu.

Je to poměrně logické, protože do voleb je v druhém roce daleko, politici, kteří chtějí být zvoleni, ještě nezačali volební kampaň, je to čas, kdy se vláda moc neohlíží na občany. Teprve později, s termínem nových voleb, jim začíná podstrojovat. Poslední rok prezidentského cyklu bývá silný těsně před volbami a po nich. Během léta je to slabé - a tak by tomu mohlo být i letos.

Obrázek: Typické 4 roky prezidentského cyklu na příkladu indexu S&P 500. Pokud by měl být prezidentský cyklus dodržen, měl by trhy čekat silný závěr roku. Z této logiky jsem mimo jiné vycházel při svém předpokladu, že ještě letos zažijeme nový cenový vrchol.

Prezidentský cyklus na akciovém trhu v USA

Akcie: Letošní vrchol je teprve před námi Akcie: Letošní vrchol je teprve před námi Současná situace neodpovídá klasickému schématu, kdy bývá hlavní cenový vrchol u indexu S&P 500 spojen ...

reklama
reklama