Yahoo!: Má ještě bývalá burzovní hvězda pro investory smysl?

| Matt Bolduc

Šeptanda se potvrdila a společnost Yahoo! minulý týden prodala za 7,1 miliardy dolarů polovinu svého 40% podílu v Alibaba Group zpět samotné firmě Alibaba. Celý "čínský eBay" americký internetový gigant ocenil na zhruba 35 miliard dolarů. Yahoo! za svou investici do Alibaba Group dostalo štědrou odměnu, když se mu za jeho podíl podařilo zajistit ocenění na úrovni stonásobku P/E.

Yahoo! Japan

Kromě 10 % přednostních akcií ve společnosti Alibaba s hodnotou 800 milionů dolarů se čeká, že Yahoo! dostane 4,2 miliardy dolarů po zdanění. Dohromady jde o 5 miliard dolarů po zdanění. Tyto peníze se pak firma chystá použít na odkup svých vlastních akcií za celkem 5,5 miliardy.

Prodej Alibaby by na trh mohl vnést alespoň trochu jasno, pokud jde o ocenění Yahoo!. V reakci na zprávu akcie Yahoo! posílily až o 10 %.

Co to znamená pro hodnotové investory?

Pokud bychom bilanci firmy očistili o aktiva a závazky, které ve skutečnosti neexistují (budoucí výnosy, goodwill atd.), a ocenili akciové podíly v Yahoo! Japan a zbylých 20 % ve společnosti Alibaba tržními cenami, pak se firma obchoduje přesně na své účetní hodnotě (P/B = 1). Hotovost přitom tvoří 32 % celkové tržní kapitalizace.

  • 1
  • 2
reklama
reklama