Tato burza je teď jedním velkým košem rizika

| redakce

Představte si někoho, kdo pro některou z kanadských bank připravuje obchody v těžebním a energetickém sektoru, které si po večerech kontroluje na BlackBerry. Cestou domů nakoupí v Shoppers Drug Mart a Loblaws. Z práce si odskočí na kávu do Tim Hortons. Takový hypotetický člověk v zásadě odráží složení a stav burzy v Torontu - těžba, kovy, energetika a finance, k tomu pár kanadských obchodů a železnic. A máme to komplet.

Graf složení hlavního indexu torontské burzy mluví jasnou řečí:

Zastoupení jednotlivých sektorů ekonomiky na burze v Torontu

"Většina vajec ve dvou koších"

Uvedená báze indexu by byla na pováženou i v daleko růžovějších obdobích pro akciové trhy, než které právě zažíváme. V současnosti pak podobně poskládané "portfolio" představuje zhmotnění rizika. Komoditní i finanční trhy jsou na tom totiž velice špatně.

Akcie, dluhopisy, komodity: Mají se trhy "těšit" na další uvolnění měnové politiky? Akcie, dluhopisy, komodity: Mají se trhy "těšit" na další uvolnění měnové politiky? Vysoká nezaměstnanost v eurozóně i v USA, indexy nákupních manažerů signalizující další pokles ekonomiky, vrcholící ...

Nemovitostní bublina, která splaskla u velkého jižního souseda Kanady, by měla být varováním i pro Kanadu. Ta si ovšem podobný scénář zatím příliš nepřipouští. Nejvíce by jím utrpěly banky, ačkoli je část jejich byznysu "pojištěna" státní nemovitostní agenturou CMHC.

Objem transakcí ovšem jistě klesne, na což budou negativně reagovat například stavební společnosti. Jistě i velká část půjček, které si vzali předlužení Kanaďané, nebude splácena.

Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě! Nejlepší země pro byznys: Začněte v Kanadě! Zatímco Spojené státy a Evropa bojují se svými ekonomickými problémy, kanadské hospodářství prosperuje. Devátá největší ...

Pokles komodit: Hrozba pro Kanadu

Možná ještě důležitější než nemovitosti jsou pro Kanadu její zásoby surovin. Pokles cen komodit, který probíhá již několik měsíců, je proto pro ekonomiku země významným rizikem.

Další světová katastrofa? Komodity! Další světová katastrofa? Komodity! Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama