Akciový trh v Evropě, který je superlevný, a přitom není na odpis

| redakce

Nejenže v současnosti žije hlavně fotbalem, ale jeho akciový trh je až lákavě levný! Řeč je o Polsku. Podle MSCI, agentury publikující světové akciové indexy, se tamní trh za poslední rok propadl o 45 %, zatímco Evropa jako celek o 35 % a USA jen o 3 %. A důvod? Pouze ten, že je polská ekonomika úzce spjatá s děním v eurozóně, kde se růst zadrhává a kulminuje dluhová krize.

Špatný výkon má na svědomí slabý zlotý

Polsko čelí stejným rizikům jako eurozóna, valuace jeho akciového trhu jsou ovšem nižší. Dlouhodobý výhled polské ekonomiky je přitom velmi optimistický. Zatímco Španělsko, Itálie a Portugalsko sdílí společnou měnu s finančně silným Německem, v Polsku volně plovoucí zlotý už rok ztrácí půdu pod nohama, a to jak k euru, tak k dolaru.

Výkon polského zlotého proti euru a americkému dolaru

Investory také znepokojuje, že zde působí krizí zasažené banky španělská Banco Santander a UniCredit. Trh se proto strachuje, že by se bankovní krize eurozóny mohla přelít i do polského finančního sektoru.

HSBC hodnotí obavy investorů kvůli přítomnosti zahraničních bankovních skupin jako přehnané - dceřiné banky se mohou snadno financovat z místních vkladů, což redukuje riziko likviditní krize hrozící (nebo již probíhající) v některých zemích eurozóny.

Jedním způsobem měření ekonomické kondice Polska je pohled na vývoj úroků, které musí platit z 10letých státních dluhopisů. Výnosy jsou na 5,3 %, což je mnohem níže než ve Španělsku nebo Itálii. Navíc v prvním pololetí 2012 znatelně klesly. Například v ČR jsou ovšem stále výrazně nižší.

Výnosy 10letých polských státních dluhopisů

Noví tygři evropské a světové ekonomiky Noví tygři evropské a světové ekonomiky Polský HDP se od začátku finanční krize v roce 2008 zvýšil o 15 procent, turecký ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama