Čeho se bojí investoři? Evropa není všechno

| redakce

Evropská dluhová krize, problémy španělských bank, politické neshody ohledně případné federalizace Evropy - to jsou velké strašáky vznášející se nad světovými trhy. K tomu přičtěme například zpomalující ekonomiky zemí BRIC, poklesy na komoditních trzích a záporné reálné výnosy v "bezpečných přístavech". Goldman Sachs ovšem během týdne upozornila na další problém.

Tím je stále větší počet amerických společností, které jsou opatrné ve svých hospodářských výhledech. V poslední době snížily své čtvrtletní guidance například Pall, Nucor, Procter & Gamble, Texas Instruments, Starbucks, Autodesk, Adobe Systems nebo FedEx.

Firmy uvádějí různé důvody. Problémy v Evropě dominují, ovšem řada firem se obává také zpomalení poptávky ve Spojených státech. Bed, Bath & Beyond čeká tlak na ziskové marže, Texas Instruments stále čeká na to, až zákazníci začnou vytvářet zásoby, průmyslové zakázky sotva rostou.

Více může napovědět již nový týden, který se důležitými makrodaty jen "hemží". Akcie budou pravděpodobně reagovat především na vývoj v Evropě, cenné papíry firem, které snižují své výhledy, je ovšem potřeba sledovat nezávisle na dění na starém kontinentu. Některé patří mezi lídry svých odvětví, a mohou tak napovědět mnohé o dění v celé oblasti americké ekonomiky.

Burzovní kalendář 25. 6. - 29. 6. 2012 Burzovní kalendář 25. 6. - 29. 6. 2012 Investoři mají za sebou týden, ve kterém Fed prodloužil operaci Twist a byla sestavena nová ...

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama