Tabletová revoluce?

| Matt Bolduc

Zvěsti, že by Microsoft mohl vyrobit vlastní tablet, byly pravdivé. Microsoft před týdnem představil svůj model Surface, který může směle konkurovat iPadu. Zatímco operační systém Windows 8 byl určen především pro tablety a notebooky s dotykovým ovládáním, Surface nabídne užší propojení svého softwaru a hardwaru. A to je ze strany Microsoftu zcela nová strategie.

Aniž bych zabíhal do technických detailů, vzhled a váha tabletu Surface jsou podobné jako u iPadu. Navíc ovšem tablet od Microsoftu má USB vstup, nabízí možnost připojení externího displeje a magnetické klávesnice, která displej zároveň chrání. Bude k mání ve dvou provedeních – první bude mít nižší spotřebu elektřiny, ale i omezený výkon, a poběží na systému Windows RT (Windows 8 kompatibilní s platformou a čipy ARM).

Druhá verze nazvaná Surface Pro sice spotřebuje více energie, ovšem je výkonnější (Windows 8 s architekturou x86 od Intelu). Levnější model bude cenově srovnatelný s iPadem, cena dražšího se bude blížit novým ultrabookům.

Bude Surface drahý?

I když se na tablet těším, bojím se dvou věcí. První z nich je cena. I když verze ARM bude srovnatelná s iPadem, nenabídne stejné vlastnosti jako klasické laptopy. Nižší řada tabletu s Windows RT (ARM) nezvládne běžně používané desktopové aplikace, což znamená, že je třeba vytvořit nové programy a aplikace.

U verze x86 zvané Pro to nebude problém, protože jde v podstatě o typický ultrabook. Bude však citelně dražší než iPad a nejspíše bude stát více než 1 000 dolarů. Stručně řečeno, model Windows RT se bude více podobat iPadu a méně výkonnému stroji.

  • 1
  • 2
reklama
reklama