Investice v době největší krize: Když teče krev, dá se pořádně vydělat

| redakce

Slavný výrok barona Rotschilda z 18. století prý v originálu zněl takto: "Nejlepší čas nakupovat je tehdy, když v ulicích teče krev. I kdyby to byla vaše vlastní!" V době paniky po napoleonských válkách a během krvavého povstání pařížské komuny doporučoval nakupovat francouzské státní dluhopisy - byly k dostání se zhruba 50% diskontem. Jeho kontrariánský přístup přinesl kýžené ovoce. Takže hurá na nákupy do Řecka!

Krvavé protesty v Řecku

Studie cyklicky očištěných valuací akcií CAPE (Cyclically-adjusted price-earnings ratio) nabízí zajímavé závěry. Byla zkoumána data 32 zemí z databáze GFD (Global Financial Data). Většina dat je dostupná zpětně do 70. až 80. let. Ke dvěma zemím (Velká Británie a USA) jsou k dispozici data za celé století.

Pro každou zemi byly sestaveny Shillerovy 10leté cyklicky očištěné P/E poměry (CAPE). Většina CAPE se v průměru pohybovala mezi 15 a 20. Minima byla okolo hodnoty 7 a maxima 45.

Občas se v tisku objeví analýza nějakého "exota", který nyní doporučuje nakupovat na řeckém trhu s odvoláním na atraktivní valuace P/E. V historickém srovnání jednotlivých trhů bylo koncem roku CAPE pod hodnotou 5 jen v devíti z tisíce případů. Tady jsou:

- 1920 - USA

- 1974 - Velká Británie

- 1981 - Nizozemsko

- 1984, 1985, 1997 - Jižní Korea

- 2000 - Thajsko

- 2008 - Irsko

- 2011 - Řecko

Dokážete si vůbec představit, že byste v takových dobách investovali na výše jmenovaných trzích? Nejspíš ne. Noviny byly plné katastrofických scénářů a řada těchto zemí se potýkala s hlubokou krizí.

Jak teď investovat? Neřešte výsledky řeckých voleb a hledejte dlouhodobé myšlenky Jak teď investovat? Neřešte výsledky řeckých voleb a hledejte dlouhodobé myšlenky "Okurková sezóna" vyznačující se poklesem obchodů je už za dveřmi a tradeři už balí kufry ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama