Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku

| redakce

Firmy ve druhém kvartálu odložily nebo zrušily plánované primární emise akcií (IPO) za více než 8 miliard eur. Důvodem byly rostoucí obavy z vývoje globální ekonomiky, zejména Číny, a také pokračující dluhová krize eurozóny. Nervozita na kapitálových trzích způsobila jejich největší rozkolísanost od listopadu 2011. Důsledkem byl dramatický propad počtu nových IPO ve druhém čtvrtletí po celkem nadějném prvním kvartálu.

Makléř

Slabá Evropa

Ve druhém čtvrtletí 2012 na evropských burzách proběhlo 47 primárních emisí v hodnotě pouhých 721 milionů eur. Proti stejnému období předchozího roku, kdy proběhlo 134 IPO za 18,4 miliardy eur, to představuje propad v počtu o 65 % a v hodnotě o 96 %.

"Slabý trh IPO odráží nejen náročné podmínky na trhu, ale i počet společností, které odkládají své plány vstupu na burzu o 6 až 12 měsíců. Připomíná mi to složitou situaci, která na trhu panovala v druhém pololetí loňského roku. Letošní druhý půlrok bude zřejmě vypadat obdobně, dokud se neobnoví důvěra investorů a nezlepší nálada na trhu," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika.

Největší evropskou primární emisí bylo ve druhém čtvrtletí IPO italského výrobce kašmírových svetrů Brunello Cucinelli na Borsa Italiana v hodnotě pouhých 158 milionů eur. Následoval poskytovatel zdravotní péče NMC Healthcare s IPO na londýnském trhu (142 milionů eur).

Asie zpomaluje

I na trhy v Asii, zejména v Hongkongu, dolehla vlna několika velkých IPO, které byly odloženy (Graff Diamonds, China Nonferrous Metal Mining a China Yongda Automobile Services). V Číně se první polovině roku 2012 uskutečnilo celkem 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur, což představuje pokles o 49 % v počtu a 74 % v hodnotě oproti stejnému období loňského roku. Pokud jde o zbytek Asie, burza v Malajsii si v červnu připsala druhé největší letošní IPO na světě (po Facebooku). Postaral se o něj producent palmového oleje Felda. Úpis vynesl 2,4 miliardy eur.

Finanční magnet současného světa: Singapur Finanční magnet současného světa: Singapur Kdo je na světě nejkrásnější? Ne, nebudeme se zabývat další castingovou show, která vyplňuje hlavní ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama