Jak řešit volatilitu, když se blíží strašidelný konec roku a americký fiskální útes?

| redakce

Zhruba rok poté, co byl agenturou S&P snížen Spojeným státům rating, volatilita ustoupila, ale na jak dlouho? Americké politiky čekají další bouřlivé debaty o redukci dluhu a daňových reformách.

Dluhové hodiny USA

Zimní bouře volatility

Pro americké trhy budou zřejmě podzim a zima představovat bouři volatility. Politiky čekají listopadové volby, dosažení dluhového stropu a takzvaný "fiskální útes" začátkem roku 2013 (Bushovy daňové úlevy mají skončit, zvýší se daně na financování Medicare a nastoupí automatické škrty miliard dolarů v mandatorních výdajích). Ekonomové očekávají, že hrozba vyšších daní spolu s drastickými škrty může ochromit americký růst na celý zbytek příštího roku. Dopad fiskálního útesu na ekonomiku by mohl být až 606 miliard USD (3,5 % HDP).

Během srpna a září loňského roku stoupla volatilita na úroveň běžnou během finanční krize. Začátkem října dokonce americké akcie balancovaly na pokraji medvědího trhu. Downgrade spolu s varováním, že to nemusí být zdaleka všechno, následoval po týdnech, v nichž se lídři z Kongresu handrkovali o navýšení dluhového stropu.

Rok nato hlavní americké indexy přidávají zhruba 10 %. I dolar posílil a výnosy amerických státních dluhopisů jen nepatrně vzrostly z historických minim zhruba v polovině roku. Cena zlata poklesla, i ropa je o něco levnější. Objem obchodů na NYSE se snížil o 30 %. Hlavním rozdílem je však úbytek volatility pozorovatelný na klidnějším vývoji CBOE Market Volatility Indexu (VIX, "index strachu").

Aby se politici vyhnuli opakování stejné situace jako před rokem, uzavřeli dohodu, jak zajistit "nouzový" chod vlády na šest měsíců. Ta však neříká vůbec nic o řešení dluhového stropu nebo fiskálního útesu.

Očekává se, že americká vláda dosáhne dluhového stropu 16,394 bilionu USD po listopadových volbách. V zájmu ani jedné ze znepřátelených stran Kongresu není z onoho fiskálního útesu shodit, a proto se dá očekávat, že po tahanicích politici opět dospějí k určitému kompromisu. Pokud by však výsledkem byla krátkodobá stabilizace dohodnutá tvrdohlavým polarizovaným Kongresem, zvýší se pravděpodobnost, že by následovalo další snížení ratingu ze strany některé z agentur. Trhy potřebují vidět věrohodný střednědobý až dlouhodobý plán.

Zatímco loňské snížení ratingu z "AAA" agenturou S&P nemělo negativní dopad na výnosy amerických státních dluhopisů (naopak, i když akcie klesaly, bylo možné pozorovat příliv kapitálu do treasuries), další downgrade by se už bez negativní reakce trhu neobešel – pocítily by to přinejmenším korporátní bondy a dluhopisy jednotlivých amerických zemí. Investoři by navíc mohli přehodnotit status amerických státních dluhopisů jakožto bezpečného přístavu.

Fiscal cliff: Bude fiskální útes pro americkou ekonomiku začátkem potácení se v propasti? Fiscal cliff: Bude fiskální útes pro americkou ekonomiku začátkem potácení se v propasti? Závěr roku bude ve Spojených státech pravděpodobně hodně hektický. Fed chce počkat s opatřeními na ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama