Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí

| redakce

Místo toho, aby přemítal o předlužených státech a o tom, jak jsou investoři do vládních dluhopisů oběťmi současné dluhové krize, Bill Gross varuje, že budoucí akciové výnosy nebudou jistě tak vysoké jako v uplynulých dekádách.

Siegelova teorie dlouhodobého 6,6% reálného růstu výnosů

Když se podíváte na průměrné historické akciové výnosy kolem 6,6 % ročně, které v minulosti předhonily zhruba 3% růst HDP, působí to jako zdánlivý rozpor. Jeremy Siegel, profesor z Whartonu, však přináší projekce, v nichž výrazně upřednostňuje akcie i jako vhodnou investici do budoucna.

Na prvním grafu je zobrazena dlouhá historie inflačně očištěných akciových výnosů. Sieglova konstanta předpokládá 6,6% reálný výnos. Celkový složený výnos akcií (kapitálový a dividendový výnos) je podle Siegela s růstem HDP neporovnatelný. Ceny akcií nerostou vždy v souvislosti s vývojem HDP.

Výnosy v dlouhodobém horizontu

Kdybyste byli živi v roce 1912 a dožili se dnes věku 100 let, vynesl by vám každý dolar 500 USD. Není divu, že by dnešní baby-boomers byli rádi Siegelovými učedníky. Proč nenechat peníze dělat těžkou práci za vás?

Celkové výnosy mohou být podle Siegela u akcií vyšší než růst HDP, a přitom na tom není nic neekonomického. Příčina prý tkví v tom, že kapitál generuje dividendy, které nesou úroky. Zisk z dividend a úroků lidé mohou využít na spotřebu. Když to dáte všechno dohromady, dostanete se k vyššímu číslu, než je růst HDP. Dokonce i v nerostoucí ekonomice mohou akcie vydělávat.

Budou investoři stále moci vydělávat na úkor ostatních?

Billu Grossovi připomíná vize dlouhodobého 6,6% reálného výnosu spíše Ponziho schéma. Pokud byl reálný HDP vytvářen roční měrou 3,5 %, museli akcionáři další 3 % takříkajíc "urvat někomu jinému". Když ekonomika každý rok vyprodukuje průměrně o 3,5 % zboží a služeb více, jak může jeden segment (akcionáři) dosahovat o 3 % vyšší míry růstu? Vysvětlením je, že dlouhodobě profituje na úkor ostatních (věřitelů, zaměstnanců a vlády).

Americké akcie mají před sebou silnější pololetí, napovídá historie Americké akcie mají před sebou silnější pololetí, napovídá historie Podobnost letošního vývoje amerických akcií s jinými roky prezidentských voleb je velice pozoruhodná. Všimli si ...

reklama
reklama