Čas na akciové nákupy v Evropě: Silní přežijí

| redakce

Měna, která se může každou chvílí zhroutit, kolabující bankovní systém, prohlubující se recese a bezzubé autority, které nemají k dispozici už téměř žádné nástroje měnové a fiskální politiky, které by mohly ekonomice pomoci. Takový je současný obrázek eurozóny. Není těžké předpovídat evropským akciovým trhům ty nejčernější scénáře. Ale čeho je moc, toho je příliš. Některé akcie si nezaslouží současné ocenění.

Evropské akcie

Akcie jsou na některých (zejména periferních) trzích ohodnoceny tak nízko, že je v jejich cenách snad započten i konec světa. Přitom jde často o akcie kvalitních firem, jejichž tržby nezávisejí jen na vývoji v eurozóně.

Na madridské nebo milánské burze se dají sehnat zajímavé akcie doslova za pakatel. Najdete tu například ropného giganta ENI, energetickou společnost Enel nebo oděvní Inditex, který je velmi úspěšný se svým maloobchodním řetězcem Zara. Nehledě na to, do jaké dluhové pasti se dostaly jejich domácí ekonomiky, firmy prosperují a expandují. I když možná někteří investoři vyčkávají, že trhy ještě o něco spadnou, už dnes jsou tyto firmy dobrá investice.

Italské blue chips přežijí, i kdyby se euro rozpadlo

První fáze evropské krize postihla jen menší trhy – Řecko a Portugalsko však investorům nemají moc co nabídnout, mnoho velkých korporací byste zde nenašli. Jakmile se začalo jednat o záchranných balících, jejich trhy zamířily na jih.

Jiný příběh bylo Irsko. Bylo jednou z pětice nejbohatších zemí v předkrizovém světě. Jeho ekonomiku však tvoří spíše jen mezinárodní firmy, nemovitostní společnosti a banky. Kromě Ryanair tu mnoho velkých irských společností není.

Další fáze eurokrize je trochu jiná, zasáhla největší evropské země - Španělsko a Itálii. Jejich akciové trhy reagovaly podobně jako menších sousedé – pádem. Italský MIB spadl ze 40 000 v roce 2007 na necelých 14 000 (tedy na úroveň roku 1994). Španělský IBEX 35 je pod hranicí 7 000 ve srovnání s 15 000 před krizí.

reklama
reklama