Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé

| Petr Novotný

Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, jak se minulý týden bezcitně pustil do akcií, v řadě věcí nemohu souhlasit. Dávám k dobru důvody, proč si myslím, že je ještě brzy na to nad akciemi vyřknout ortel.

To, že se hodně věcí ve finančním světě po roce 2008 změnilo, již zaznamenala většina investorů. Možná nejlépe celou situaci před pár lety popsal právě Bill Gross, který přišel s termínem "nový normál", který mimo jiné říká, že si investoři musejí zvyknout na nižší výnosy ze skoro všech typů investic.

Za vším stojí předpokládané dlouhé období nízkého ekonomického růstu vyspělých ekonomik a nízkých úrokových sazeb bez větší hrozby inflace. Jinými slovy, výnosy z investic nebudou tak vysoké jako kdysi. V tom s Billem Grossem naprosto souhlasím.

Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí Bill Gross vysvětluje, proč budou akcie příšernou investicí Místo toho, aby přemítal o předlužených státech a o tom, jak jsou investoři do vládních ...

Šéf PIMCO svou aktuální kritikou akcií připomněl také jednu starou titulku magazínu BusinessWeek, který již v roce 1979 předpovídal konec akcií ("The Death of Equities"). Po vydání časopisu akcie ztratily postupně 8,5 %, aby pak sice rychle posílily, ovšem během tří let byly znovu v mínusu okolo 5 %.

Americké akcie po vydání BusinessWeeku s článkem o konci akciové éry

To, zda bude Grossův "Konec akcií 2" kopírovat 33 let starý zápis v burzovním almanachu, neumí předpovědět nikdo. A tak chci spíše poukázat na argumenty pro to, že akcie ještě zdaleka nejsou mrtvou investicí.

1. Akcie jako základní stavební kámen dlouhodobého portfolia

Akcie podle mého názoru zůstávají i v "novém normálu" nedílnou součástí každého dobře diverzifikovaného portfolia. Především při dlouhodobých investicích na důchod by bylo portfolio bez akciové složky hodně okleštěné. V portfoliu by kromě akcií neměla chybět hotovost, zlato, nemovitosti a kvalitní firemní dluhopisy.

Marc Faber: Korekce je na spadnutí, ale akcie stále patří do dlouhodobého portfolia Marc Faber: Korekce je na spadnutí, ale akcie stále patří do dlouhodobého portfolia Světoznámý investor Mark Faber dlouhodobě akciím jako investici fandí, v poslední době však věstí trhům ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama