Nakupte, zaklapněte počítače a vraťte se na trh v listopadu. I to může být dobrý recept na dobu bankovně-centrální

| Petr Fiala

Vzkaz, který poslal minulý týden Mario Draghi trhům, je jasný. Množství peněz, které ECB může vytisknout, je neomezené. A trhy na to patřičně zareagovaly. Ačkoli je září typicky špatný měsíc, současné dění naznačuje, že poklesy vůbec nemusejí přijít. Takže akcie a komodity nahoru, americký dolar dolů.

Protože se nepovažuji za vhodného interpreta makroekonomických a monetárních událostí, hledal jsem někoho povolanějšího. Našel jsem hezký článek Bruce Krastinga na Financial Sense. Krasting nevěří Draghimu, že neomezené půjčky (nákupy dluhopisů) budou sterilizované. Já mu taky nevěřím - a podle dění na trzích Draghimu v tomto nevěří ani investoři.

ECB zachrání banky

Od nynějška jakýkoli cenný papír, který zatěžuje banky, mohou tyto banky poskytnout jako kolaterál za půjčky od ECB. Hezky ve výši nominálu. Je to tedy pokračující záchrana spřízněných bank a velkých věřitelů a záchrana dlužníků. Jejich dluh bude rozmělněn, eliminován, znehodnocen inflací. Obě strany bezmezné spekulace a nenasytnosti z minulých let na tom vydělají - banky jako věřitelé, ale i dlužníci, mezi nimiž je vedle obyvatel řada velkých developerských společností, které v honbě za ziskem například stavěly ve Španělsku domy, které dnes nikdo nechce.

Evropské akcie
Americké akcie

Zaplatí to všichni, kdo se chovají odpovědně a spoří - drobní spotřebitelé, daňoví poplatníci, občané. Jejich úspory budou znehodnoceny ve jménu záchrany Evropy. Především ale ve jménu záchrany velkých bank. Všichni představitelé centrálních bank neustále argumentují zlepšením zaměstnanosti. Draghi také zmínil, že levné peníze budou k dispozici občanům Španělska a Itálie. K čemu jim ale budou úvěry, když je 50 % mladých lidí ve Španělsku bez práce?

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce také Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 % a zahájí odkupy dluhopisů ...

reklama
reklama