Zapomeňte na Facebook, trh s IPO v letošním roce vypadá takhle

| redakce

Do očí bijící novinové titulky o IPO Facebooku nebo Manchesteru United poněkud zastínily slušný výkon jiných - menších - nováčků na burzách. Fiasko kolem Facebooku možná firmy odradilo, a tak počet IPO oproti minulým letem klesá.

IPO Facebooku - ilustrační foto

Klíč k rozčlenění IPO na potenciálně úspěšné a neúspěšné se možná skrývá ve výši kapitálu, který si chtějí firmy prostřednictvím trhu opatřit. Podle dat Dealogic byl dosavadní letošní výkon IPO nabízejících akcie v hodnotě méně než 500 milionů USD kolem +14 %, zatímco ty, které měly v úmyslu navýšit kapitál o 0,5 až 1 miliardu USD, se zatím zhodnotily jen o 2 %. Společnosti s IPO nad 1 miliardu USD byly v červenci výše o 7 %.

Ponaučení pro investory

Přestože je možná lákavější koupit si nejnovější a médii nejpropíranější IPO, skutečná hodnota se ukrývá většinou v menších společnostech, které vaší pozornosti snadno uniknou. Ani tak byste však neměli ani menší IPO nakupovat se zavázanýma očima. Záleží hlavně na produktech nebo službách, které firma nabízí. "S IPO musíte být vždy opatrní," varuje Keith Springer, prezident Springer Financial Advisory. "Nebudou akcie náhodou na vrcholu své hodnoty v den, kdy vstoupí na burzu?"

16miliardový úpis akcií Facebooku v květnu tohoto roku dostatečně poslouží jako ukázkový případ společnosti, jež možná dosáhla maxima své hodnoty v době uvedení na trh. Investoři, kteří koupili akcie za 38 dolarů, ztratili zhruba polovinu své investice. Firma zaznamenala prudký propad tržní kapitalizace, nicméně hotovost, kterou měla v záměru prostřednictvím IPO získat, už jí nikdo nevezme.

Podobný debakl potkal i populární fotbalový klub Manchester United, který taktéž přišel na trh s nafouklým IPO (v hodnotě 234 milionů USD). Z počátečních 14 USD za akcii sice Manchester United nepokračoval volným pádem jako Facebook, přesto však se současnými zhruba 12 USD za akcii nemohou být investoři, kteří jej nakoupili v den IPO, spokojeni.

Domácí úkol pro Facebook: Už nezklamat Domácí úkol pro Facebook: Už nezklamat Facebook má za sebou první výsledkovou sezónu od květnového primárního úpisu akcií na burze. Hospodářské ...

Skvělý klub, ale špatná investice: Rudí ďáblové si jdou pro peníze na burzu Skvělý klub, ale špatná investice: Rudí ďáblové si jdou pro peníze na burzu Manchester United se v pátek 10. srpna začne obchodovat na NYSE pod rockerem MANU. Podle ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama