Nahoru, nebo dolů? Aktuální perspektivy kapitálových trhů

| Petr Fiala

Velký vliv na vývoj cen aktiv na trzích mají vedle činnosti centrálních bank také sezónní faktory a sentiment největších obchodníků. Podívejme se na obojí, když sentiment rozhodujících hráčů na trhu odhadneme s pomocí údajů z reportů COT.

Typický cenový průběh jsem zjistil tak, že jsem vypočetl medián vývoje během roku za období 1996 až 2011 k 31. srpnu. Procentuální přírůstky ceny jsem pomocí sezóního modulu ve FineCharts kumulativně sečetl a zobrazil společně s aktuální cenou.

Medián cenového vývoje v září (1996 až 2011)

Horní panel obsahuje kumulativní přírůstky ceny ETF certifikátu SPY. Letošní rok vůbec neodpovídá typickému vývoji. Jarní vrchol se objevil dříve, než se objevuje normálně – již 2. dubna. Následoval pokles do konce května, cenové dno se vytvořilo v okamžiku, kdy normálně trhy v létě vrcholí. Od té doby jdou ceny akciových indexů nahoru.

Nyní jsme ovšem v situaci, kdy to začíná trochu skřípat. Již to není ten suverénní růst. Byli jsme tedy již na cenovém vrcholu, nebo ještě ne? Jak to vidím já, jsem zakreslil přímo do grafu. Myslím si, že podzim bude ještě silný, avšak nyní nejsme daleko od lokálního vrcholu cen akcií. Jestliže se poslední půlrok vymykal typickému vývoji, jednoho dne by se to opět mělo srovnat.

Září by mohlo být tím obdobím. Očekávám, že v půlce října by ceny akcií mohly být níže, než jsou dnes. Zda ještě posílí na nové lokální maximum v příštích dnech, je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Mohou, ale nemusejí. Avšak cenové podzimní dno typicky nastává okolo 15. října, na což bych sázel i letos.

Typický zářijový vývoj na trzích v letech 1996 až 2011

Sell in May? Letos určitě ne, vždyť je přece krize! Sell in May? Letos určitě ne, vždyť je přece krize! V průběhu druhé poloviny prázdnin se světové akciové trhy rychle vyšvihly na úrovně blízké maximům ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama