Akcie: Propad trhů se blíží, ECB i Fed mohou hodně zklamat, varuje Goldman Sachs

| redakce

Připravte se na propad akciových trhů, a to rychle! Centrální bankéři z ECB a z Fedu mohou výrazně zklamat a zaostat za vysokými očekáváními investorů, do 14. září je proto potřeba se připravit na pokles. Tak zní hlavní sdělení aktuální zprávy, kterou svým klientům rozeslal Stuart Kaiser, stratég z Goldman Sachs.

Americké akcie

Akciové trhy v posledních dnech udržují vysoké úrovně, americké akcie se stále drží poblíž několikaletých maxim. Akciový stratég Stuart Kaiser z Goldman Sachs ovšem varuje investory, kteří věří v zásadní kroky centrálních bank v Evropě a v USA. Ty ovšem nemusejí přijít.

Zlomový týden pro trhy?

ECB bude jednat o dalším nastavení své politiky ve čtvrtek 6. září. Investoři čekají konkrétní plán dalšího odkupu dluhopisů evropských zemí a snížení sazeb, stropy pro výnosy dluhopisů po úterním úniku informací o chystaných plánech ECB již čekat nelze.

Připomeňme, že guvernér Bundesbank a zastánce "tvrdé ruky" v rámci ECB Jens Weidmann, chtěl rezignovat na svůj post kvůli svému nesouhlasu s připravovanými odkupy dluhopisů periferních zemí. Jsou podle něj v podstatě financováním státních rozpočtů nově natištěnými penězi, což není v souladu s posláním centrální banky.

Případné snížení sazeb ze současné už tak nízké úrovně by nemělo při stávajících podmínkách na evropských trzích větší význam. ECB podmiňuje svou očekávanou intervenci na dluhopisovém trhu žádostí konkrétní země o finanční pomoc z fondů eurozóny.

I proto bude důležitým datem také 12. září, kdy se odehraje několik pro Evropu důležitých věcí. Německý ústavní soud rozhodne o tom, zda chystaný fond ESM není v rozporu s německou ústavou, v Nizozemsku proběhnou parlamentní volby (Nizozemci stále častěji volají po ukončení financování jižních zemí) a Evropská komise představí detaily plánu, podle kterého by se ECB měla stát do roku 2014 dozorovým orgánem nad všemi bankami v eurozóně.

QE3? Teď spíše ne

Pokud jde o Fed a další vlnu kvantitativního uvolňování, Ben Bernanke nechal dveře QE3 otevřené, ale nic rozhodného minulý pátek v Jackson Hole nesdělil. Fed je připraven podpořit ekonomiku, když si ti situace bude žádat, aktuální data ovšem nejsou dostatečným "startovním výstřelem".

Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale... Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale... O možných výsledcích čtvrtečního zasedání ECB se již popsaly stohy papíru. Dva úředníci ECB však ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama