Americké akcie v povolebním roce: Korekce by měla začít nejpozději v únoru, možná během několika dnů

| Petr Fiala

Jaký bude letošní rok pro akcie? Podle mého názoru stojí za to si připomenout, jaký je typický vývoj cen akcií v období po amerických prezidentských volbách. Pro tento účel jsem vytvořil graf průměrného cenového vývoje za poslední čtyři volební období, který jsem doplnil ještě grafem typického vývoje cen akcií v letech 2000 až 2011.

Vývoj amerických indexů od léta 2012 celkem odpovídá vývoji typickému v období prezidentských voleb. Je těžké odhadnout, zda tomu tak bude i v příštích měsících, ale podívejme se, jak by to vypadat mohlo.

Pro znázornění aktuálních cen jsem použil ETF certifikát QQQ , který je synonymem pro index Nasdaq 100. V grafu je zeleně zachycen průměrný vývoj po amerických volbách za roky 1996, 2000, 2004 a 2008. Poslední volby se konaly 4. listopadu 2012, na toto datum jsem křivku průměrného vývoje aplikoval.

Korekce od února do dubna?

Je vidět, že vývoj před volbami i po nich nyní odpovídá docela přesně. Pokud tomu tak bude i nadále, čeká akciový trh velice brzy korekce. Pozitivní je skutečnost, že první rok po volbách bývá ještě celkem silný, trhy by mohla čekat jedna menší letní korekce a jedna větší na podzim.

Větší problém by mohl nastat v roce 2014, druhý rok po volbách bývá typicky nejhorší z celého cyklu. Politici mají v té době nejméně důvodů snažit se podporovat kapitálový trh, další volby jsou daleko a nálada lidí je jim zřejmě ještě "ukradená".

Počátek nejbližšího poklesu vychází podle grafu na půlku února, konec na půlku dubna.

QQQ (ETF na index Nasdaq 100)

Do akciových fondů tečou rekordní peníze. Je korekce na spadnutí? Do akciových fondů tečou rekordní peníze. Je korekce na spadnutí? Za poslední týden přiteklo do akciových podílových fondů 22,2 miliardy amerických dolarů, což je druhý ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama