Varování pro investory: Akciím se daří, euforii živí i média, ale trumfy má v ruce Fed

| Andrej Rády

V posledních týdnech zažívají obchodníci s akciemi doslova žně, tedy s výjimkou medvědů, kteří by rádi nasadili k shortovacímu útoku. Na trhu je báječná nálada, firmy představují solidní výsledky a ekonomická očekávaní se zlepšují, což ukázaly například indexy nákupních manažerů nebo německý index Ifo. Nevěřte ale báchorkám, jimiž vás zásobují média. Když totiž akcie posilují, najde se pro to vždy spousta uvěřitelných vysvětlení. Všechno ale může být jinak.

Na úvod si připomeňme některé hojně používané argumenty pro pokračující akciový optimismus:

Lepší než očekávané zisky firem Jako by všichni zapomněli na to, jak dramaticky se snižovala očekávání zisků amerických firem v posledních měsících. Čůrek ze zahradní hadice přeskočí i žába, ale v rozbouřené řece se může utopit i Michael Phelps.

Silnější ekonomický výhled O Evropě nemá smysl se příliš bavit, ta bude ráda za jakýkoli kladný výsledek v roce 2013. Americká ekonomika, hojně opěvovaná jako ta silnější ze dvou největších vyspělých, má podle ekonomů před sebou letos opět růst převyšující 3 %. Tak jako v vždy v uplynulých třech letech. A zatím nikdy k němu nedošlo, jakkoli se centrální banka v čele s Bernankem snažila. Ale k tomu se dostaneme.

Očekávané splasknutí dluhopisové bubliny Dluhopisoví medvědi volají po splasknutí bubliny, růstu výnosů a oslabení nominální hodnoty dluhopisů. Ale generace baby boomers má zatím jiný názor – bondy jsou stále považovány za podstatnou součást zajištění se na stáří.

Zlepšující se dlouhodobý výhled S tím lze v zásadě souhlasit, pravděpodobně bude lépe. Ale jak velká část tohoto očekávání je již v cenách akciích zahrnuta, to se již tolik neřeší.

Atraktivní ocenění akcií S ukazatelem P/E se dá hodně kouzlit. Jeho v předpovídání vývoje cen akcií zdaleka nejspolehlivější varianta – Shillerovo 10leté klouzavé P/E – je ovšem již nyní na úrovni, která je naprosto běžná i v dobách, kdy akcie zamířily "na jih". Ani argument o výnosu ze zisků firem (earnings yield) ve srovnání s výnosy z dluhopisů neobstojí – dluhopisy a výnosy z nich jsou totiž jednou z nejvíce zmanipulovaných veličin. Navíc investor nedostane na účet výnos ze zisku, zatímco u dluhopisu dostává reálné peníze. U akcií má proto spíše smysl řešit dividendu.

Velká rotace Již třetí rok po sobě nás média zásobují vyjádřeními analytiků, kteří upozorňují na "tuny hotovosti", které čekají na své využití mimo trh. Zatím k tomu nedošlo (není řeč o krátkodobých výkyvech v pohybu peněz v akciových fondech, jakého jsme byli svědky na přelomu roku, kdy drobní investoři opravdu nadšeně zareagovali na dohodu amerických politiků o dočasném odvrácení pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu).

S Fedem končí legrace

Velká část zmíněných argumentů zavání spíše nadějí než realitou. Opravdovým motorem současné akciové rally, důvodem, proč se peníze opravdu pohnuly směrem k akciím, je 85 miliard USD ze dvou zároveň probíhajících programů kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu (QE3 a QE4).

Ten nakupuje zároveň hypotéční dluhopisy a státní dluhopisy. Díky tomu mají velké investiční banky co investovat, jejich bilance se výrazně vylepšují. Historicky je korelace mezi vývojem akciového trhu a bilancí Fedu vysoce nadstandardní (85 %), když rostou rezervy bank, zpravidla posiluje i akciový trh.

S&P 500 vs. rezervy bank
  • 1
  • 2
reklama
reklama