Co rozhoduje o cenách drahých kovů? A které akcie ze současné situace vycházejí vítězně?

Co rozhoduje o cenách drahých kovů? A které akcie ze současné situace vycházejí vítězně?

| Petr Fiala

Proč se v posledních týdnech tak daří akciím, a naopak zaostávají drahé kovy? A kterým akciím se aktuálně vede nejlépe? Grafy umějí prozradit mnohé, jen je potřeba číst v těch správných.

Pozice Commercials v aktivech významně ovlivňujících cenu zlata

Commercials jsou nejvýznamnější obchodníci na trhu s futures, jsou protiváhou spekulantů. Jsou to většinou investiční banky, u zlata a stříbra pak těžební společnosti a zpracovatelé kovů. Všechny indikátory ukazují takzvané Net SHORT pozice, tedy rozdíl mezi SHORT a LONG pozicemi za 14, respektive 60 týdnů. Čím více LONG otevřených pozic drží Commercials, tím je větší šance, že zlato (nebo jiné aktivum) v několikaměsíčním výhledu cenově poroste. A naopak, čím větší jsou Net SHORT pozice (indikátory jsou blíže maximům), tím je větší šance na pokles ceny. V růstovém trendu mohou SHORT pozice narůstat dlouhou dobu, protože čím je cena pro těžební společnosti výhodnější, tím více kovů chtějí prodat.

V horní části obrázku je graf s Net SHORT pozicemi pro japonský jen (JPY) a americké státní dluhopisy. Jsou zajímavé, protože čím více rostou ceny dluhopisů a čím silnější je japonský jen, tím větší růstový potenciál má i zlato. Proto je potřeba sledovat sentiment nejvýznamnějších obchodníků s jenem a dluhopisy (a eventuálně s americkým dolarem).

Prostřední graf ukazuje Net SHORT pozice pro všechny čtyři hlavní vzácné kovy obchodované na amerických futures trzích – zlato, stříbro, platinu a paládium – dohromady. Hlavní nákupní signál přichází teprve v okamžiku, kdy je tento indikátor na nule (Net SHORTY jsou na minimech, obchodníci jsou optimističtí). Na konci minulého týdne byl na +85, tedy nedaleko maxim. Ideální situace pro zlato to tedy stále není ani zdaleka.

Pozice Commercials v aktivech významně ovlivňujících cenu zlata

Vztah USD/JPY

Tento vztah určuje do značné míry zájem obchodníků o kovy. Jestliže dolar vůči jenu posiluje, je pro investiční banky (nejvýznamnější skupinu traderů) výhodnější investovat do akcií než do kovů a dalších komodit, protože se silným dolarem je potenciál růstu cen komodit nízký. Investiční banky mají naopak levný zdroj peněz v Japonsku a mohou si půjčovat jeny, za něž mohou nakupovat bez rizika kurzových ztrát akcie, a to nejen ty japonské. Japonské akcie ovšem z relativně slabého jenu těží nejvíce.

Kurz USD/JPY je určující pro atraktivitu zlata a dalších vzácných kovů pro investory. Dokud je USD silný proti JPY, je zlato relativně nezajímavé, investoři dávají tedy přednost akciím. Trend růstu USD vůči JPY zřejmě ještě neskončil, neexistuje žádný fundamentální důvod pro posílení jenu.

USD/JPY a korelace s cenou zlata
  • 1
  • 2
reklama
reklama