6 důvodů, proč mohou akcie stále ještě pozitivně překvapit. Dow prodávejte nad 17 tisíci bodů

| Tomáš Beránek

Evropská dluhová krize si vybírá oddechový čas, nikdo ale neví, kdy se znovu dostane ke slovu. Izraelsko-íránské napětí nedává spát celému Blízkému východu, Spojené státy se stále perou dluhovým stropem a globální ekonomika se ptá, jak dlouho ještě může pokračovat zázračný čínský růst.

I ve světě plném rizik se ale najde oblast, která by investorům měla nabídnout zajímavou příležitost, jak svůj kapitál zhodnotit. V příštích dvou letech by neměly být opomíjeny zejména akcie, které jsou vzhledem k ziskovosti firem navzdory silnému růstu ze dna v březnu 2009 stále velice atraktivně oceněny.

Pomalý ekonomický růst mluví ve prospěch akcií. Relativně vysoká nezaměstnanost drží pracovní náklady nízko, čímž se i při průměrných prodejích zvyšují zisky společností. Pokud se globální ekonomika neponoří do druhého kola hluboké ekonomické krize a inflace nebude vyšší než 3 %, měly by akciové trhy ještě minimálně v letech 2013 a 2014 růst.

Z důvodu slabé výkonnosti evropského trhu jsou velmi atraktivní zejména americké akcie. V jejich případě by za prodejní signál měly být považovány až hodnoty indexu Dow Jones Industrial Average mezi 17 a 18 tisíci body.

Dow Jones Industrial Average

Zde je 6 důvodů, proč by i ti největší pesimisté měli zvážit dlouhodobou investici do akcií.

1. Zisky společností porostou více a rychleji než ekonomika

Pomalý růst HDP bude mít tendenci držet náklady firem nízko. Patrné to bude zejména v nákladech na pracovní sílu. I s nepříliš vysokými prodeji tak některé společnosti budou generovat vysoké zisky. Na trendu, jehož svědky jsme od konce ekonomické recese, by se zkrátka nemělo nic měnit.

2. Inflace v rozmezí 1 až 2 % podpoří ukazatel P/E

Inflace vyšší než 3 % dělá z ukazatele P/E (poměr tržní ceny vůči čistému zisku na akcii) irelevantní číslo. Stejně tak deflace akciím škodí. Avšak inflace ve výši 1 až 2 % může ukazatel P/E podpořit, jelikož se pozitivně podepisuje na ziscích společností. Inflace v USA se v posledních 12 měsících v průměru stále držela pod 2 %, ani výhledy ekonomů nepočítají s brzkým a rychlým růstem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama