České dluhopisy pokračují v růstu

| Ondřej Matuška

Výhled na další období. Komentář k vývoji dluhopisových trhů v měsíci říjnu. Souhrnný přehled vývoje výnosů a cen v USA, Evropské měnové unii, Polsku, Maďarsku a České republice.

České dluhopisy

Domácí obligační trh zaznamenal v uplynulém měsíci nefalšovanou nákupní horečku. Spouštěcím mechanismem byly komentáře některých členů bankovní rady v čele s guvernérem Tůmou, jež ukázaly sílící názor dále uvolnit měnovou politiku ČNB. Dle vyjádření guvernéra má Česká národní banka více nástrojů k uvolnění měnové politiky, které je připravena použít, včetně přímé devizové intervence.

Spotřebitelské ceny v září meziročně stagnovaly, což byl výsledek pod odhadem centrální banky, a hovořil tedy ve prospěch snížení úrokových sazeb. O tomto scénáři začal trh naplno spekulovat a investoři skupovaly dluhopisy ve všech segmentech splatností.

Sílu nákupního zájmu dobře ukázala aukce patnáctiletých státních obligací, jež byla upsána za výrazně vyšší cenu ve srovnání s aktuální úrovní na sekundárním trhu, což dodalo cenám ostatních dluhopisů další růstový impuls. Kurz koruny v reakci na zmíněné verbální intervence členů bankovní rady výrazně oslabil, riziko možných přímých intervencí či nižších úrokových sazeb poslalo kurz koruny vůči euru na 26,55 CZK/EUR, což znamenalo meziměsíční ztrátu 5,2%.

Výnosová křivka výrazně poklesla a snížila sklon, sazby peněžního trhu a výnosy krátkodobých dluhopisů se snížily o 5 – 20 bps, zatímco výnosy středně- a dlouhodobých obligací spadly o 50 – 75 bps. Index Bloomberg Effas CR si připsal k dobru silně nadprůměrný měsíční zisk 3,6%.

Dluhopisy v USA a Evropské měnové unii

Obchodování na hlavních dluhopisových trzích bylo v průběhu října ve znamení vysoké nejistoty ohledně dalšího vývoje. Zatímco počátkem měsíce zveřejněné údaje o pokračujícím růstu nezaměstnanosti na obou stranách Atlantiku posílily odhady o přetrvávající slabé spotřebitelské poptávce, indikátory aktivity jak ve výrobních sektorech, tak v segmentu služeb začaly globálně směřovat vzhůru.

Misky vah v neprospěch obligačních cen nakonec vychýlil opětovný vzestup objemu nově vydávaných amerických vládních dluhopisů a zároveň končící program odkupu těchto instrumentů ze strany Federálního rezervního systému.

Představitelé Fedu a ECB navíc již poněkud zřetelněji vyjádřili názor o nutnosti včasného odstranění monetárního stimulu, což bylo pro řadu investorů prvním signálem budoucího zvyšování úrokových sazeb. Výnosové křivky se posunuly mírně výše, v případě EUR obligací při snížení sklonu, výnosy amerických vládních dluhopisů rostly naopak nejvíce v segmentech středních a dlouhodobých splatností. Rozsah pohybu činil 0 – 15 bps. Index Bloomberg Effas Euro uhájil mírný kladný výsledek (+0,2%), index US vládních dluhopisů stagnoval.

reklama
reklama