Dluhy: Zapomeňte na Řecko, sledujte Kalifornii, varuje Pimco

| Andrej Rády

Držitelé kalifornských dluhopisů počítají vrásky. Pimco totiž, společně s dalšími velkými investory, očekává, že se výnosy z dluhopisů na delší dobu vrátí na rekordní úrovně z léta 2009, tedy z doby, kdy Kalifornii, osmou největší světovou ekonomiku, zachvátila fiskální krize. To pravděpodobně srazí cenu kalifornských dluhopisů.

CDS = credit default swap

Úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika mezi dvěma protistranami. Strana, která koupila kontrakt CDS, se chce zajistit proti riziku úvěrového selhání podkladového aktiva. Na druhé straně, prodávající se zavazuje uhradit ztrátu v případě zmíněného selhání. Za tuto ochranu si prodávající strana nechává platit určitou prémii.

Trh s CDS zajišťujícími investice do kalifornského dluhu pouze podtrhuje obavy investorů. CDS na kalifornské dluhopisy posílily od října 2009 o 97 procent. Na 10 milionů dolarů v kalifornských bondech nyní připadá 314 tisíc dolarů v příslušných CDS.

Riziko nesplacení se přitom v Kalifornii týká dluhopisů za celkem 73 miliard dolarů. Podle Billa Lockyera, který má na starosti kalifornskou státní kasu, však nehrozí, že by země svým závazkům nedostála.

Rozdíl výnosu amerického a kalifornského 30letého dluhopisu

Kalifornský dluhopis podléhající zdanění splatný v roce 2039 aktuálně vynáší téměř 8 procent. To otevírá více než 3procentní prostor (spread) mezi výnosem kalifornského a amerického státního dluhopisu splatného ve stejné době.

To samozřejmě nabízí skvělou příležitost pro ty, kteří věří, že Kalifornie nepadne a že politici nedopustí, aby došlo k nesplácení jejích dluhopisů. Nakonec většinu kalifornských dluhopisů drží individuální investoři, tedy voliči. Riziková investice logicky nabízí nadstandardní výnos.

Federální pomoc? Omezená

Zároveň je však nepravděpodobné, že Kalifornie získá pomoc od Kongresu a prezidenta Obamy ve výši, kterou si Terminátor v jejím čele představuje. Požadovaných 7 miliard dolarů je v rozporu s představami federálních politiků, především demokratů, kteří kritizují Schwarzeneggerova úsporná opatření.

  • 1
  • 2
reklama
reklama