Řecko: Krize eskaluje. Další masivní útok střadatelů na banky

| redakce

Zapomeňte na řecké státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti. Výnosy krátkodobých dluhopisů doslova "explodovaly", což je problém, který by měl všechny zajímat.

řecké dluhopisy - výnosy

Výnos řeckých desetiletých státních dluhopisů dramaticky roste (pozn. u dluhopisů je reverzní vztah, tj. když cena dluhopisů padá, jejich výnos roste).

Růst výnosů tzv. "dlouhých dluhopisů" však není tak zásadní. Investoři by měli spíše sledovat výnosy, které vyžadují věřitelé za držení dluhopisů s krátkou dobou splatnosti.

"Jedním z nejdůležitějších aspektů americké finanční krize byl právě enormní růst výnosů krátkodobých dluhopisů. To, co se nyní děje v Řecku, k tomu má velice blízko," řekl jeden z dluhopisových veteránů pro středeční online vydání deníku Wall Street Journal.

řecko tabulka výnosy

Výnos řeckých státních pokladničních poukázek se splatností 6 měsíců podle agentury Bloomberg vyskočil o 3,13 procentního bodu na 6,6 %. Tento rapidní pohyb vzhůru má jednoduché vysvětlení:

"Řecké banky jsou zasaženy masivními výběry likvidity. Z bank vybírají peníze především bohatí Řekové a firmy, které přesouvají hotovost do velkých nadnárodních bank nebo do daňových rájů," uvedl britský deník Telegraph.

  • 1
  • 2
reklama
reklama