Warren Buffett se bojí inflace

| Vladimír Hobza

Známý investor v posledních týdnech obchodoval s dluhopisy tak, že zkrátil jejich průměrnou splatnost (duraci). Varoval při tom, že rozpočtový deficit může mít za následek zvýšenou inflaci.

Výnosová křivka amerických vládních dluhopisů

Celých 21 procent Buffettova portfolia, zahrnujícího domácí, zahraniční, municipální a firemní dluhopisy, bylo dle údajů z 30. června splatné do 1 roku. V minulé čtvrtletí to bylo jen 18 procent. "Mohlo by to znamenat, že Buffett očekává růst sazeb dříve, než je obecný konsenzus," míní Meyer Shields, analytik ze Stifel Nicolaus & Co.

Inflace je rekordně nízká

Americká inflace přes veškeré snahy Fedu spadla na 44leté. Nedávná zpráva o menším počtu nových pracovních míst za červenec pomohla stlačit výnos dvouletých vládních dluhopisů na rekordní minimum. Bill Gross, šéf největšího dluhopisového fondu na světě Pimco, proto například radí investorům nakupovat dluhopisy s delší dobou splatnosti.

Buffett loni naléhal na Kongres, aby si dával pozor na inflaci, až se americká ekonomika vrátí zpět k růstu. V říjnu loňského roku pro New York Times uvedl, že vláda musí řešit peníze napumpované do finančního systému po krizi 2008. "Spojené státy vypouštějí do ekonomiky nebezpečnou substanci – natištěné peníze," psal konkrétně Buffett. "Nekrytá emise peněz povede zcela jistě k poklesu jejich kupní síly."

Vysoké deficity

Obamova administrativa předpokládá, že vláda letos vykáže rekordní deficit 1,47 bilionu dolarů. Od konce roku 2007 vzrostl veřejný dluh na 8,18 bilionu dolarů, což znamená růst o 80 procent za 3 roky.

  • 1
  • 2
reklama
reklama