Morgan Stanley: Čekají nás bankroty států

| redakce

Investoři by se měli připravit na to, že některé země nebudou schopné splácet své státní dluhopisy. Hrozba ekonomické recese s dvojitým dnem tyto obavy ještě podtrhuje, varují analytici z Morgan Stanley.

"Vlády některých zemí donutí držitele dluhopisů, aby si odepsali část ze svých investic," napsal ve svém aktuálním reportu Arnaud Mares, analytik z londýnské pobočky Morgan Stanley.

Státy podle Marese neunesou kombinaci stárnoucí populace a omezené schopnosti zvyšování daňových příjmů.

"Kreditní krize je dnes globálním problémem a zdaleka neskončila," tvrdí Mares.

Forma, kterou státy způsobí držitelům svých dluhopisů ztráty, však ani netkví v tom, že by jim přestaly platit úroky nebo jistinu. Zvolí "mírnější formu" bankrotu.

rozdíl výnosů řeckých a německých dluhopisů

Splátky dluhopisů budou podle Morgan Stanley v devalvované měně, kterou způsobí rychlejší inflace. Vlády zemí se také budou snažit přinutit investory, aby se smířili s nižšími výnosy z držení dluhopisů.

Nervozita investorů po nedávném snížení investičního ratingu Irska ze strany agentury S&P roste a projevuje se v dalším růstu úroků, které musejí státy platit za financování svých dluhů.

Například výnos řeckých státních dluhopisů je o 9 procentních bodů vyšší než výnos dluhopisů německých, což je zatím nejvyšší úroveň od května, kdy EU společně s MMF schválila záchranný balíček ve výši 750 miliard eur.

  • 1
  • 2
reklama
reklama