Akcie a dluhopisy: Čeká nás zelený podzim?

| David Kufa

V průběhu srpna přicházely na finanční trhy špatné zprávy, a to především z americké ekonomiky. Na to reagovaly investiční nástroje přímo učebnicově – akciím se příliš nedařilo, zatímco dluhopisy vzkvétaly.

Negativní překvapení přinesla data téměř ze všech důležitých segmentů americké ekonomiky – od nemovitostního trhu, přes údaje o zaměstnanosti až po průmyslovou aktivitu a spotřebitelskou důvěru. Na to samozřejmě zareagovaly akciové trhy, které přinesly poklesy hlavních indexů.

Hlavní americké akciové indexy sledujte zde

Dluhopisy v USA, ČR a eurozóně

Naopak dluhopisové trhy mají za sebou velice úspěšné léto. Největší zhodnocení přinesly české obligace. Během dvou prázdninových měsíců vydělaly svým držitelům v průměru více než 4 %. Při měření od začátku roku však vycházejí ty americké ještě o něco lépe.

V dobách špatných zpráv mají investoři tendenci tíhnout k nástrojům s předem stanoveným výnosem, což jsou především dluhopisy. Jejich dobrou výkonnost podpořila výraznou měrou také americká centrální banka, když se rozhodla nechat své měnové kohouty otevřené a v obavách z recese nakoupila v srpnu další dlouhodobé dluhopisy své vlády. Cena těchto bondů pak rázem vzrostla.

Také českým dluhopisům pomohla vysoká poptávka ze strany investorů způsobená mimo jiné i zlepšením výhledu ratingu České republiky agenturou Standard & Poor’s. Zdá se, že trhy zatím plány české vlády na reformy veřejných financí oceňují pozitivně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama