High Yield dluhopisy: Šance pro drobné investory?

| Tomáš Hlaváč

Takzvané high yield bonds jsou zajímavou alternativou k nízkým úrokům v bankách a kolísavým akciím, nesou však vysoké riziko.

Rizika

Nízké úrokové sazby, kolísavý kurz akcií a články o obligacích Sazky zapříčinily, že se privátní investoři, kteří disponují větší hotovostí, začali více zajímat o takzvané vysokoúročené obligace. Český překlad "vysokoúročené obligace" není zcela přesný, držme se tedy raději anglického high yield bonds (HYB). Podle Investopedie, což je obdoba Wikipedie pro investory, jde o obligace, které nesou vysoké výnosy, ale také vyšší riziko částečného nebo úplného nesplacení investorem. Ratingové agentury je označují nižším hodnocením než "BBB" (Standard & Poor's) nebo "Baa" (Moody's).

Může jít o obligace korporátní, ale i komunální a státní. Minimální výše nominálního ročního výnosu, které tyto obligace nesou, není definována. Pro orientaci lze vystačit s tím, že je to přibližně 7 % ročně a více. Úrok může být stanoven jako fixní po celou dobu trvání emise, nebo jako pohyblivý, kdy se úroky stanovují ve vazbě na nějakou zvolenou úrokovou hodnotu. Emitent je zveřejňuje vždy na příští období.

Tyto obligace jsou vydávány v různých objemech zhruba od 100 milionů do miliard korun. Jejich emitenti je upisují různým způsobem, ale většinou je požadavek schvalujících orgánů na to, aby mohly být nabízeny jen takzvaným kvalifikovaným investorům. Jde o ty, kteří kromě jiných požadavků upíší objem alespoň milion korun v ekvivalentu měny obligace.

Snový výnos výměnou za nervák

Atraktivitu těchto finančních instrumentů výrazně zvyšuje to, když je emitent uvede na nějaký známý trh cenných papírů a zajistí – ale negarantuje – jejich likviditu. Tam je pak někdy možné obchodovat i v menším objemu, a bondy jsou tedy přístupné i pro drobné investory.

Jednou z mála takových obligací, kterou uvedl na trh český emitent, jsou eurové obligace Sazky. Jejich původní výnos byl 8 %, ale po snížení ratingu byl v souladu s emisními podmínkami zvýšen na 9 %. Obligace se do konce roku 2010 obchodovala na burzách přibližně za 70 % své nominální hodnoty, což zvýšilo výnos téměř na 13 %. Vzhledem k 15% srážkové dani mohl investor dosáhnout výnosu po zdanění skoro 11 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama