Dluhopisový trh: Všechny oči jsou upřené na Fed

| Ondřej Matuška

Hlavní světové obligační trhy (americké Treasuries a vládní obligace jádrových zemí EMU v čele německými Bundy) čelily v prvních třech měsících roku 2011 pokračujícímu sestupu cen, byť tempo poklesu znatelně pokleslo oproti poslednímu kvartálu uplynulého roku. Určujícím faktorem byl na jedné straně přesun investic z relativního bezpečí těchto instrumentů do rizikovějších aktiv, především akcií, firemních dluhopisů nebo vládních obligací vysoce zadlužených zemí na periferii eurozóny. Vysoký zájem například ze strany asijských centrálních bank přilákala kupříkladu inaugurační aukce dluhopisů eurozóny v rámci stabilizačního fondu, ze kterého čerpají pomoc Řecko, Irsko a nejnověji Portugalsko.

Výnosová křivka německých dluhopisů
Výnosová křivka amerických dluhopisů

Neméně podstatný byl příliv makroekonomických údajů z obou stran Atlantiku, potvrzující vysokou aktivitu ve zpracovatelských odvětvích či rostoucí spotřebitelskou a investiční důvěru, a především inflaci svižně stoupající vlivem zvyšujících se cen nerostných surovin a potravin). Evropská centrální banka v reakci zvedla základní úrokovou sazbu.

Eskalace geopolitického napětí v severní Africe, jež později přerostla v ozbrojený konflikt v Libyi (největší producent ropy v Africe) a hrozila rozšířením na z pohledu světové produkce černého zlata klíčový Arabský poloostrov, rozdmýchala volatilitu na trzích v závěru čtvrtletí. Tu umocnila nejhorší živelná katastrofa v novodobé historii Japonska spojená s reálnou hrozbou nekontrolovaného vývoje v poškozené jaderné elektrárně.

Zvýšená riziková averze v této souvislosti byla pro rozvinuté obligační trhy krátkodobě pozitivním faktorem, později, jak se situace zklidňovala, se však ceny dluhopisů opět navrátily k poklesu.

Americkým Treasuries se dařilo o něco lépe, jejich ztráty tlumily pokračující nákupy vládních dluhopisů Fedem v rámci QE2. Výnosové křivky EUR a US státních dluhopisů za první letošní čtvrtletí ve výsledku stouply, v případě EUR trhu při snížení sklonu, růst výnosů se pohyboval v rozmezí 20 – 80 bps.

Český obligační trh

Začátek roku byl z pohledu domácího dluhopisového trhu poměrně nezajímavý, při podprůměrné aktivitě ceny obligací sledovaly primárně vývoj na zahraničních trzích.

To však nelze říci o kurzu koruny. Ta vůči euru ihned od počátku ledna výrazně posilovala a z úrovně 25,35 z konce prosince se rychle dostala o více než 1 korunu níže. Příčinou byl primárně zájem zahraničních investorů, plynoucí z nízkých makroekonomických nerovnováh, příznivého fiskálního výhledu a robustní exportní výkonnosti české ekonomiky profitující z napojení domácích firem na německý hospodářský zázrak.

Z domácích událostí obligační trh nejprve negativně ovlivnil výsledek hlasování bankovní rady ČNB o nastavení měnověpolitických sazeb, které skončilo ve prospěch jejich stability pouze nejtěsnější většinou. To posunulo tržní očekávání nástupu růstu sazeb na nejbližší měsíce a vedlo k poklesu cen dluhopisů.

reklama
reklama