Předpověděl technologický i realitní propad a nyní varuje: Americké dluhopisy jsou bublina jako hrom!

| redakce

Profesor na Yale a známý ekonom Robert Shiller se proslavil hned několikrát - předpověděl technologickou i nemovitostní bublinu, a jen tak mimochodem je spoluautorem jednoho z nejsledovanějších indexů cen domů. Na konferenci v Oslu tento týden prohlásil, že extrémní důvěra v americký dluh, která se projevuje dlouhodobě nízkými výnosy dluhopisů, je jasným znakem investiční bubliny. A když mluví Shiller, vyplatí se naslouchat. Investoři totiž věří zemi, která dluží něco okolo 15 bilionů dolarů.

Robert Shiller

"Růst cen amerických státních dluhopisů si zaslouží označení bublina," uvedl Shiller v Oslu. "Podle mě už jsme na rekordních minimech, pokud jde o dlouhodobé výnosy dluhopisů."

V posledních třiceti letech se důvěra investorů v americké dluhopisy neustále zvyšovala. Za uplynulý rok vzrostl index amerických dluhopisů se splatností 10 let a delší o 28 %, tedy nejvíce ze 144 indexů národních dluhopisových trhů, které sledují Bloomberg a Evropská federace finančních analytických společností.

Výnosy desetiletých amerických bondů v roce 2011 klesly o zhruba 140 bodů, a to především díky vyšší důvěře v dolar oproti krizí eurozóny sužovanému euru. Nejníže byl výnos 23. září, kdy spadl na 1,67 %.

5 investičních témat roku 2012. Proč nikdo nechápe dluhopisy?

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama