Banky vědí své, dluhy nejsou vždy špatné. To jen politici mávají rákoskami

| Vlad Ender

V posledních několika dnech jsme na dluhopisových trzích mohli vidět něco, co by před několika lety vypadalo jako směšná iluze: na dražbě krátkodobých dluhopisů prodaly německá a britská vláda dluhopisy se záporným výnosem. Ano, čtete správně – investoři dostanou od vlád zpátky méně, než jim půjčili.

Došlo k tomu přesto, že britský dluh zatím spíše roste a německý má před sebou dvě stejně špatné volby: záchranu eura, nebo rozpad eura.

LIBOR

Pochybuji, že jste si všimli chyby, kterou jsem udělal v úvodním odstavci. Psal jsem totiž o "investorech". Ve skutečnosti hlavními kupujícími těchto dluhopisů nejsou investoři v pravém slova smyslu, nýbrž banky.

Důvod je jednoduchý: na mezibankovním trhu je teď v podstatě nemožné půjčit si bez zástavy. Do roku 2007 to přitom bylo zcela běžné (viz známý LIBOR, sazba, od které se odvíjí mnoho dalších úrokových sazeb, je sazbou pro nezaručené půjčky). V podstatě všechno půjčování jde dnes přes takzvané repo obchody, což jsou ve skutečnosti krátkodobé půjčky s jistinou. Roli jistiny plní právě státní dluhopisy.

Evropské banky se bojí jako nikdy

Jistina jistá a jistina nejistá

Má to háček: není jistina jako jistina. Například řecké dluhopisy by teď nikdo kromě Evropské centrální a Řecké národní banky jako jistinu nevzal. Použijete-li italské, můžete očekávat, že vám někdo půjčí maximálně 75 % hodnoty dluhopisu.

Naproti tomu "německé bundy" nebo "britské gilty" (na trzích je "bund" a "gilt" běžné označení německých, respektive britských státních dluhopisů - pozn. red.) se berou jako jistina perfektní, můžete si proti nim půjčit víceméně plnou hodnotu dluhopisu.

Jejich výnos je sice jen zlomkem výnosu bondů italských, ale když se na to podíváte z pohledu likvidity, jsou až neskutečně lepší než ty italské. A to neberu do úvahy riziko, že se u italských dluhopisů situace ještě zhorší, a sníží se tedy dále hodnota vaší jistiny, takže budete stát před volbou buď půjčku zmenšit, nebo sehnat více jistiny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama