Velcí investoři sázejí na změnu kubánského režimu. Budou se konečně splácet dluhy?

| redakce

Jistě jste také postřehli zprávu o uvolňování migrační politiky na Kubě. Další zajímavostí je, že deset významných hedgeových fondů skupuje ve velkém pozice v kubánském dlouhodobě nespláceném dluhu.

Raúl Castro

Nedávné spekulace o tom, že by bývalý vůdce Fidel Castro mohl být mrtvý, vyvolaly domněnky, že by staré obligace mohly být konečně splaceny. Investoři věří, že by po Castrově smrti mohlo na Kubě dojít k procesu normalizace (tento termín používají investoři do emerging markets), který by vedl ke splácení dluhopisů, které jsou již dávno po splatnosti.

Londýnská společnost Exotix Limited, investiční banka specializující se na nelikvidní bondy, úvěry a akcie, uvádí, že se kubánský dluh v poslední dekádě obchoduje mezi 6 až 10 centy za dolar (pokud se tedy vůbec obchoduje).

Prezentace pro investory jednoho z hedgeových fondů naznačuje, že by k vypořádání kubánských dluhopisů nakonec mohlo dojít někde v pásmu 26 až 49 centů za dolar, což by znamenalo výnosy 180 až 512 %. Výsledek se samozřejmě bude odvíjet od budoucích vyjednávání.

Kvůli embargu USA vůči Kubě nesmějí američtí investoři kubánské dluhopisy vlastnit, což hedgeové fondy zaměřené na frontier markets frustruje. Argumentují, že by expozice v kubánském dluhu v dobrém posloužila americké zahraniční politice, protože by si Američané zajistili své místo u jednacího stolu.

Atraktivní nesplácené dluhopisy

Spekulanti na vzestup nelikvidních bondů by z dlouho nespláceného dluhu neprofitovali poprvé:

  • Například irácký dluh se po léta během amerických sankcí vůči zemi obchodoval za 10 centů. Po americké invazi bylo vyjednáno vypořádání dluhů. Včetně PDI (past-due interest) úroku po z prodlení získali držitelé bondů 32 centů za dolar.

  • Liberijský dluh se obchodoval v 90. letech za 3 centy za dolar. Když se však stal prezidentem bývalý ekonom Světové banky Ellen Sirleaf, země skoupila zpět dluhy za 21 centů za dolar (cena byla vysoká vzhledem k podstatným PDI).

  • Když bylo v roce 1993 rozhodnuto, že bude zrušeno americké embargo vůči Vietnamu, vietnamské dluhopisy se v pěti letech zhodnotily o 500 %.

  • V Jugoslávii po sesazení Miloševiče a zrušení embarga vyletěla hodnota dluhopisů země už v září 2000.

Výnosy jsou vysoké zejména díky tomu, že si držitelé bondů nedělají nároky vůči zemím jen na splacení jistiny, ale chtějí i PDI (past-due interest) úrok po splatnosti/z prodlení. Čím déle zůstane dluhopis nesplacený, tím PDI více narostou.

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst Země BRIC ekonomicky zpomalují, výhledy americké, natož evropské ekonomiky jsou přinejlepším opatrné. Pokud hledáte rychlejší ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama