Firemní dluhopisy: Párty na trhu zatím pokračuje

| redakce

V dohledné době nás čeká prostředí nízkých úrokových sazeb, nízkých výnosů, mírné inflace a slabého ekonomického růstu. Toto zjištění je doslova studenou sprchou pro investory, kteří dosud participovali na úvěrové rally, tedy těch investujících na trzích s firemními dluhopisy, které v roce 2012 vynášely úctyhodných 12,1 % v případě USA a 22,7 % v Evropě.

Dow Jones Corporate Bond Index

Vysoké výnosy, nové emise, nízká míra bankrotů a nedostatek alternativ hnaly nenasytnou poptávku na trhy s firemními dluhopisy, na kterých lze pozorovat další snižování spreadů a zvyšování výnosů. Na obzoru se ale začíná objevovat bublina. Je tedy lepší realizovat zisky a vzít nohy na ramena, nebo ještě ne?

Opatrnost je sice na místě, podle AXA však mají trhy s firemními dluhopisy na obou stranách Atlantiku potenciál dalšího růstu, a to zejména díky obrovskému množství likvidity, nízké míře bankrotů a bezprecedentní podpory trhu, která v příštích šesti měsících pravděpodobně povede k dalšímu snižování spreadů.

Tajemství vyzrazeno: Žádné tajemství neexistuje

Co je na současných "výkonech" dluhopisových trhů obzvláště zajímavé? Makroekonomické fundamenty v USA i Evropě zůstávají slabé. Namísto trhem je nyní růst cen cenných papírů podporován centrálními bankami. Aby toho nebylo málo, investoři do těchto cenných papírů investují i při vědomí toho, že podpora ze strany centrálních bank není neomezená.

Koncová rizika zůstávají zachována, silný ekonomický růst se nekoná, a investoři tedy nemají důvod vracet se k akciím či státním dluhopisům. Nepřijde-li zvrat zapříčiněný výrazným politickým "přešlapem" či zvýšenou mírou bankrotů, měl by současný vývoj na finančních trzích ve střednědobém horizontu přetrvávat.

Půvab dvojciferných výnosů

Vyhlídka nízkých výnosů u cenných papírů investičního stupně (investment grade), či dokonce záporných výnosů u jádrových dluhopisů, podněcuje k hledání alternativ. Jednou z nich by mohly být právě firemní dluhopisy, investice nesoucí poměrně zajímavé výnosy při akceptovatelném riziku.

Podle ratingové agentury Moody's bylo v roce 2012 hlavním motivem k emisi dluhopisů refinancování stávajících bankovních úvěrů. V září letošního roku bylo za účelem refinancování stávajících úvěrů emitováno celých 75 % veškerých emisí, v meziročním srovnání pak tato hodnota činí 60 až 65 %. Zbytek emisí byl vydán za účelem financování kapitálových výdajů (zhruba 20 %) a navýšení likvidity (zhruba 12 %).

Společnosti na obou stranách Atlantiku se zároveň snaží předejít situaci z roku 2008, kdy se pro ně staly nedostupnými bankovní úvěry. Pro řadu z nich znamenal zvýšené riziko bankrotu či dokonce bankrot.

K čertu s ratingovými agenturami, vzkazují dluhopisoví investoři K čertu s ratingovými agenturami, vzkazují dluhopisoví investoři Výnosy ze státních dluhopisů se v roce 2012 vyvíjely opačně než ratingy jednotlivých zemí. Podle ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama