Art Cashin: Odpis řeckých dluhů může trhy vrátit do středověku

| redakce

Řekové se podle řady náznaků domluvili nebo domluví se soukromými věřiteli na odpisu dluhů. Evropská centrální banka navíc vymění své pohledávky za nové, což bude vodítkem pro další instituce. Celý trh řeší řecký default, respektive neřízený bankrot. Art Cashin, zkušený trader z UBS, ovšem upozorňuje na to, že se stále více hráčů právem obává něčeho jiného, co s nesplácením řeckých závazků úzce souvisí.

Řecko

Podle Cashina a jeho kolegů na trhu je totiž řecký bankrot v jakékoli podobě jen špičkou ledovce. Větší starosti jim dělá trh s CDS (corporate default swap), tedy s pojistkami pro případ nesplácení závazků.

Nikdo přesně neví, jak velký trh s CDS je, kdo je protistranou v obchodu s těmito pojistkami, a hlavně zda a jak budou fungovat právě v případě Řecka, který se kvůli různým politickým a dalším vlivům zcela vymkl tržním pravidlům.

"Většina diskusí v médiích i mezi politiky je věnována tomu, jak odvrátit bankrot Řecka," vysvětluje Cashin. Řecko ovšem své závazky bez dalších půjček není schopno splácet už hodně dlouho. Takzvaný řízený bankrot má ovšem ochránit Evropu před dominovým efektem, tedy zasažením dalších zemí (Portugalsko je horký kandidát), a také udržet nad vodu evropské banky, které musejí houfně škrtat problémová aktiva v čele s řeckými dluhopisy.

"Tradeři se ovšem nejvíce bojí o vývoj na trhu s CDS," varuje Cashin. "Tyto pojistky jsou vypisovány jednotlivě a ve zkratce znamenají: pokud emitent - v tomto případě Řecko - zbankrotuje, vyplatíme vám jím dluženou částku. Za kolik? Právě za cenu CDS."

Hrozba jménem CDS

Trh s CDS rostl v posledních deseti letech geometrickou řadou. Nikdo ovšem neví, kolik jich celkem je vypsaných a kdo všechno se na trhu s nimi pohybuje. Domluvit si podobnou pojistku může kdokoli s kýmkoli, kontrakt pouze přenáší riziko z emitenta samotného podkladového aktiva (dluhopisu) na toho, kdo si za kontrakt nechává zaplatit. Z toho vyplývá, že je jakákoli regulace tohoto trhu velice složitá.

  • 1
  • 2
reklama
reklama