Nový investiční trend: Na mladé trhy přes jejich dluhy

| redakce

Je mnoho důvodů, proč následovat úspěšné investory a investovat na mladých trzích pomocí dluhopisů. Jedním z nich je atraktivní poměr riziko/výnos. Populace stárne, stoupá význam penzijních úspor, a pokud budou investoři prahnout po vyšších výnosech, do jejich hledáčku se brzy ve velké míře dostanou dluhopisy mladých trhů. Možná i tento nový trend pomůže využít kapitál lépe než na "drancování" bohatství rozvojového světa.

Afrika

Fondy se už na tento trend začaly připravovat, navyšují kapitál a soustřeďují se na marketing. Velké investiční společnosti, například Gates Foundation, jsou dokonce v některých případech ochotny garantovat část ztrát, když se jejich klienti rozhodnou alokovat kapitál do mladých trhů. Proč? Čím více investorů, tím více kapitálu a méně rizika.

Asi by vám nebylo po chuti být jediným investorem ve městě, obzvláště když toto město leží v Ghaně, Tanzanii nebo Kongu. Aby byl trh co nejlikvidnější, je zapotřebí velké množství tržních účastníků.

"Jeden z nejvýznamnějších investičních trendů pozorujeme u penzijních úspor," říká manažerka peněžního fondu, který právě usiluje o registraci nového investičního instrumentu zaměřeného na rozvíjející se trhy. "Nejdůležitější podmínkou je výnos. Pokud chcete získat výnos při rozumné míře rizika, musíte sáhnout po dluhovém instrumentu."

Na mladých trzích jsou dluhopisy oproti akciím méně rizikové

Nejefektivnější cesta na mladé trhy podle mnoha odborníků vede přes dluhopisy. Nemusíte se starat o likviditu trhu a získáte větší jistotu ohledně návratnosti kapitálu. Na mladých trzích zatím neexistují rozvinuté akciové trhy, na které by mohly vstupovat malé firmy s růstovým potenciálem. Kapitál si tak musí opatřovat přes dluhové instrumenty.

Dluhopis bývá zajištěn firemními aktivy a poskytuje výnos ve formě úroků. Naproti tomu akcie pro individuální investory představuje jen málokdy vlastnictví společnosti jako takové. Když to s firmou půjde z kopce, akcie se stanou bezcennými. Držitelé bondů budou mít nadále možnost získat část kapitálu zpět skrze prodej aktiv v likvidaci. Navíc už pravděpodobně budou "mít v kapse" několik minulých úrokových plateb.

  • 1
  • 2
reklama
reklama