Kdo všechno letos zbankrotuje? Nejde jen o státy

| redakce

Edward Altman, odborník na teorii defaultů a zakladatel široce využívaného Altmanova Z-skóre, nedávno prezentoval svůj výhled na trhy státních i korporátních dluhopisů. Kdo to podle tohoto uznávaného odborníka nejvíce nahnuté?

Firemní dluhopisy

Míra nesplácení (krachů) korporátních dluhopisů by se měla v roce 2012 zvýšit. Altman očekává, že se 4,28 % rizikových dluhopisů s vysokými výnosy (junk) dostane do bankrotu, oproti 1,32 % v minulém roce.

Bankrot Kodaku byl teprve začátek. Bohužel je letos ještě dost času na to, aby se Altmanovy predikce stačily vyplnit.

Státní dluhopisy

Většina pozornosti se v současnosti stále upíná na tradiční ukazatele zadluženosti státu, například na měření dluhu v poměru k HDP, schodku veřejných financí k HDP, případně dalších zahrnujících produktivitu práce nebo mezinárodní obchod.

Altman varuje, že se investoři málo soustředí na zdraví soukromého sektoru, odkud by měly státům plynout příjmy. "V jakém stavu se nachází soukromý dluh, v takovém je i ten státní," tvrdí Altman.

Itálie

Altman věří, že je premiér Mario Monti mužem na svém místě. Monti identifikoval potřebu ekonomického růstu. Nicméně růst není slučitelný s úspornými opatřeními. Podle Altmana si země pod sebou podřezává větev.

Silvio Berlusconi navíc podle něho italskou politickou scénu neopustil nadobro. "Neodepisujte ho," varuje Altman. "Pokud se vrátí, můžeme Itálii odepsat."

Itálie stávkuje, ale bez problémů upisuje dluhopisy. Přiblížil se bod zvratu? Itálie stávkuje, ale bez problémů upisuje dluhopisy. Přiblížil se bod zvratu? Velká část Itálie v těchto dnes stávkuje na protest proti reformnímu plánu premiéra Montiho. Mezitím ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama