Americké dluhopisy a dolar: Téma jara?

| Jan Dvořák

Již nějaký ten rok jsou americké obligace u řady analytiků a komentátorů (zejména těch, kteří věří v pokračující ekonomické problémy jako já) na čelním místě seznamu cenných papírů vhodných pro spekulaci na pokles. Ale realita byla dosud dlouhodobě jiná. Díky tlaku Fedu na úroky blízké nule ceny amerických obligací nejen že nepadaly, ale dokonce posilovaly. Proč? Jak se často říkává, trend většinou trvá déle, než si kdo umí představit. Přesně to se nyní děje u cen amerických státních obligací.

Dolary

Jednoho dne zde vznikne bublina. Otázkou je, kdy k tomu dojde. Je ovšem možné, že se tato doba rapidně přiblížila.

O bublině na amerických obligacích se přestalo mluvit již před mnoha měsíci, Fed se zavázal držet sazby blízké nule ještě několik let. Prostě ideální příležitost pro vrchol. Vždyť výnosy desetiletých amerických obligací jsou dlouhé měsíce pod 2,5 %. Něco ne tak často vídaného a zřejmě i dlouhodobě neudržitelného.

Podobného názoru je i Paul Volcker, bývalý šéf Fedu, podle kterého stačí jen málo, aby se inflace v USA rozběhla, což by tlačilo úrokové sazby vzhůru.

Američané peníze neroztáčejí jako dříve

Další problém možného zrychlení inflace je ukryt v rychlosti obratu peněz. Ta šla v posledních letech výrazně dolů (banky nepůjčují, firmy sedí na penězích), a proto se nárůst objemu peněz neprojevil ve výrazném zrychlení inflace.

Pokud by ovšem "rychlost peněz" šla nahoru, budou mít centrální banky celého světa co dělat, aby se jim inflace rychle nevymkla z rukou. Jakékoli, byť malé zpoždění se může silně projevit na růstu inflace. Zpřísnění měnové politiky se na druhé straně projeví na zbrzdění hospodářského vývoje. Centrální banky budou manévrovat mezi dvěma zly.

  • 1
  • 2
reklama
reklama