Dluhová krize: Na každého dojde aneb maturita dluhopisového investora

| David Navrátil

Podívejme se na japonské vládní finance. Dluh japonské vlády je 220 % HDP. Čtete správně. Pro srovnání, EMU si svoji dluhovou krizi prožívá v situaci, kdy její vládní dluh je 90 %. O neudržitelnosti řeckých financí se začalo mluvit při dluhu 120 % HDP.

Kolik platí japonská vláda za takovýto dluh? Platí zhruba jedno procento za desetiletý dluh. To přece není možné, řeknete si, takto nízké výnosy nejsou přece udržitelné! A nebyli byste sami ve svém rozhořčení.

Spekulace na pokles japonských dluhopisů

A napadne vás okamžitě, že to je výborná příležitost na investiční sázku proti japonským dluhopisům, na tom přece nejde prodělat. I v tom byste nebyli sami.

To zkoušelo už mnoho lidí. Traduje se dokonce, že se nestanete globálním obchodníkem s dluhopisy, dokud neproděláte peníze právě na těch japonských. Jak je to možné?

Bylo to možné právě i díky tomu, jak spořiví Japonci jsou a jak moc preferují domácí investice. 95 % japonských vládních dluhopisů je drženo Japonci. Japonské výnosy dluhopisů tak nejsou náchylné reagovat na prudké změny nálady na finančních trzích. Nebo na spekulativní sázky.

Časy se mění

Míra úspor Japonců v čase postupně poklesla z 15 % na současnou nulu. Nezměnilo se však chování průměrného Japonce, zvýšil se (a zvyšovat se bude) podíl důchodců mezi obyvateli.

A takový důchodce si konečně začne užívat své úspory. Začne postupně prodávat dluhopisy, akcie, začne pobírat rentu z penzijních fondů. A ty tudíž musejí také začít prodávat své portfolio, aby měly hotovost pro renty.

Ano, prodávat dluhopisy. Není to onen milník, který konečně přinese růst výnosů japonských dluhopisů? Není konečně ten správný čas investovat proti japonským dluhopisům?

Výnos 10letých státních dluhopisů Japonska

USA i Japonsko končí: Nejvyšší kreditní rating AAA si udrží jen tyto dvě oblasti světa, tvrdí Citigroup USA i Japonsko končí: Nejvyšší kreditní rating AAA si udrží jen tyto dvě oblasti světa, tvrdí Citigroup Před rokem se finanční trh přesvědčil, že na světě není země, jejíž rating má zajištěnou ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama