IW v City

Mai Doan (Bank of America): Polsko se drží, ale Česko a Maďarsko letos opravdu nemohou mile překvapit Mai Doan (Bank of America): Polsko se drží, ale Česko a Maďarsko letos opravdu nemohou mile překvapit

Středoevropské ekonomiky letos investory příjemně nepřekvapí. Evropská krize je totiž nadále drží v šachu. Každá z nich má navíc i problémy na domácím poli. Největším rizikem v regionu je Maďarsko, kde může volba příštího guvernéra centrální banky odstartovat nové kolo kontroverzí. V případě Česka je otázkou, jak se ekonomika vypořádá s dalším utáhnutím fiskálních šroubů, říká analytička z Bank of America Mai Doan.

Mateusz Zawada (Wood & Company): Výnosy z dluhopisů půjdou v regionu CEE dolů. I proto je čas nakupovat akcie Mateusz Zawada (Wood & Company): Výnosy z dluhopisů půjdou v regionu CEE dolů. I proto je čas nakupovat akcie

Polské akcie mají před sebou další slušný rok. Čína se vyhnula tvrdému přistání, z čehož budou profitovat zejména těžaři a producenti materiálů. Stát potřebuje hotovost, vláda proto asi vyždíme z firem, v nichž drží podíl, vyšší dividendy. A penzijní fondy, které patří mezi největší hráče na polském trhu, se dočkají více peněz od svých klientů. Nejen polští investoři tedy mají důvod k optimismu, říká akciový stratég z londýnské pobočky Wood & Company Mateusz Zawada. Jeho favoritem je společnost KGHM.

Investice v roce 2013: Čemu dává londýnská City palec nahoru, a čemu dolů? Investice v roce 2013: Čemu dává londýnská City palec nahoru, a čemu dolů?

Nálada v Londýně se zlepšuje. Většina finančníků totiž od globální ekonomiky letos očekává mírné zlepšení. Díky tomu jsou ochotni vyměnit část bezpečných sázek za trochu toho adrenalinu. To spouští investiční "škatulata", která by nikomu neměla uniknout. Několika respektovaných odborníků ze City jsem se proto zeptal, na co teď sázejí, a co naopak pouštějí k vodě.

Nick Beecroft (Saxo Bank): Japonsko do pěti let zkolabuje. Na 90 % Nick Beecroft (Saxo Bank): Japonsko do pěti let zkolabuje. Na 90 %

Tokiu se nakonec nepodaří zkrotit obrovské zadlužení a japonská ekonomika zkolabuje. Již nyní je proto lepší držet se od jeho dluhopisů dále. Japonský jen a akcie mohou být díky současným masivním operacím japonské vlády a centrální banky zajímavé, opatrnosti ale není nikdy dost. Proto dávám přednost americkému dolaru, jemuž prospěje očekávaná stabilizace i případné další globální turbulence, říká předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank Nick Beecroft.

Carsten Hesse (Wood & Company): Letos se v rámci CEE vyhněte českým a maďarským akciím Carsten Hesse (Wood & Company): Letos se v rámci CEE vyhněte českým a maďarským akciím

ČEZ ani další české blue chips akcie nebrat, to nejzajímavější z regionu najdete dále na východ, zejména v Turecku a v Rusku. V prvním případě budou trhy profitovat ze solidních fundamentů a rostoucího zájmu světa, ve druhém růst potáhne zdražení komodit, říká akciový stratég z londýnské pobočky Wood & Company Carsten Hesse.

Rob Carnell (ING): Demokracie v krizi moc nefunguje, brzdí cestu ode dna. Možná by nám prospěl "válečný kabinet" Rob Carnell (ING): Demokracie v krizi moc nefunguje, brzdí cestu ode dna. Možná by nám prospěl "válečný kabinet"

Hrozba, že si Spojené státy už v únoru rozbijí hlavu o dluhový strop, se pravděpodobně do konce února znovu odloží a investoři si budou moci na čas oddechnout. I tato epizoda jim ale potvrdila, jak výrazně trhy, potažmo celými ekonomikami, hýbou rozmary politiků. Stejně tak to ukazuje, jak složité je pro demokratické země vyrovnat se s krizí, říká hlavní mezinárodní ekonom londýnské ING Rob Carnell.

Mai Doan (Bank of America): ČNB se pokusí oslabit korunu zřejmě již v prvním čtvrtletí, nový prezident Česko k euru nepřiblíží Mai Doan (Bank of America): ČNB se pokusí oslabit korunu zřejmě již v prvním čtvrtletí, nový prezident Česko k euru nepřiblíží

Příští český prezident možná pozmění složení bankovní rady, politiku ČNB ale zásadně neposune. Kontinuita a předvídatelnost jsou totiž jednou z drahocenných deviz centrálních bank. Navíc současný skeptický přístup radních ČNB k eurozóně odpovídá většinové náladě ve společnosti. Ať už tedy volba prezidenta dopadne jakkoli, vážné diskuze o vstupu Česka do eurozóny bych v příštích pěti letech nečekala, říká analytička z Bank of America Mai Doan.

Nick Beecroft (Saxo Bank): Nakupte akcie při dalším propadu trhu. Nyní vyberte zisky a čekejte na příležitost Nick Beecroft (Saxo Bank): Nakupte akcie při dalším propadu trhu. Nyní vyberte zisky a čekejte na příležitost

Němci možná již letos kývnou na eurobondy, američtí republikáni hádky o dluh ukončí hozením ručníku do ringu, a díky tomu všemu by se letos měla vyplatit sázka na riziko. První čtvrtletí ale ještě může být poměrně bouřlivé. Proto Nick Beecroft, předseda představenstva londýnské pobočky Saxo Bank, v tuto chvíli radí mírnou defenzivu. Jakmile se prý ale S&P 500 propadne o 5 a více procent, mají investoři opřít portfolio až z 60 procent o akcie.

Trojčlenka investora: Jak v roce 2013 na akcie Trojčlenka investora: Jak v roce 2013 na akcie

Z Francie se stane problémové dítě Evropy, naopak Španělsko a Irsko příjemně překvapí. I s těmito možnostmi by měl investor počítat, říká akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Na prahu nového roku se mu líbí americký realitní sektor a zdravotnictví, milovníkům adrenalinu doporučuje mimo jiné španělské banky. Investiční web zajímaly vždy tři "nej" příštího roku.

Hakan Aksoy: Španělské banky mohou přijít až o 240 miliard eur, rok 2013 bude o čekání na průšvih Hakan Aksoy: Španělské banky mohou přijít až o 240 miliard eur, rok 2013 bude o čekání na průšvih

Globální banky se budou bez pořádné pomoci potýkat s problémy ještě čtyři roky. To bude brzdit celé ekonomiky a živit obavy z možných bankrotů předlužených zemí. Akcie budou v tomto období jednou z mála možností, jak budou investoři schopní vydělat. Úspěch jim přitom zajistí správná volba sektorů a přesné načasování, říká turecký investiční stratég Hakan Aksoy, který sleduje střední a východní Evropu pro domácí i zahraniční klientelu.