M&A 2010: (Namydlené) schody do nebe

| Roman Chlupatý

Fúze a akvizice (M&A) jsou po dvou letech strávených v komatu zpět. Ve druhé polovině roku počet i objem obchodů postupně nabíral na síle; na jeho konci pak už oblast M&A tančila v rytmu kvapíku.

Jan Vacl

Svědčí o tom i listopadový čísla, podle kterých jen ocenění šesti největších transakcí dosáhlo 135 miliard dolarů. Společně s tím se trh raduje i z toho, že narozdíl od předchozích pokrizových návratů k životu je nyní aktivita patrná v podstatě ve všech sektorech. I přes tyto zdravé základy ale není na škodu jistá dávka opatrnosti říká zástupce ředitele investičního bankovnictví londýnské centrály HSBC Jan Vacl.

Investiční web (IW): Mnozí experti předpovídají, že M&A nadále porostou. Bernstein Research například predikuje posílení o 35% v letošním a 23% v příštím roce. Jste podobně optimistický?

Jan Vacl (JV): Ta aktivita skutečně postupně roste. Podporuje ji víra, že se budou lepšit jak výsledky firem, tak i makroekonomické údaje. Což nezměnil ani fakt, že se ne všechna dosavadní očekávání prozatím naplnila. Pokud tak nedojde k nějakým zásadním výkyvům, a nebo šokům je možné očekávat, že oblast M&A poroste nejen v roce 2010, ale i v dalších dvou letech.

IW: Zaměřme se na ony možné šoky: některé centrální banky už utahují monetární politiku, další, včetně FEDu, se na to letos chystají. Jak výrazně to může ovlivnit M&A?

pokud nedojde k nějakým zásadním výkyvům, a nebo šokům je možné očekávat, že oblast fúzí a akvizic poroste nejen v roce 2010, ale i v dalších dvou letech

JV: Tak ta možnost tu jistě je. Nicméně, ten vývoj je v posledním roce, možná dvou letech, poměrně předvídatelný. To nejhorší přišlo v roce 2008, kdy peníze z trhů takřka zmizely. Centrální banky na to reagovaly tak, že přistoupily ke kvantitativnímu uvolňování, a nebo obecněji k výraznému uvolňování měnové politiky. Čehož spousta firem využila. A to buď ke zlepšení svých účetních rozvah, a nebo k přípravě na nákupy svých konkurentů, na expanzi. No a nyní přichází období, kdy je ta pravděpodobnost, že monetární politika zůstane uvolněná, menší než možnost, že začne její utahování. Což se ví a firmy by tak na to měly být připravené. To, jak se na to skutečně jednotlivé firmy připravily, přitom odliší ty, kteří krizi zvládli a ty, kteří ji nezvládli; jinými slovy, bude to určovat vítěze a poražené.

nyní přichází období, kdy zůstane monetární politika uvolněná a firmy by na to měly být připravené

IW: Někteří analytici mluví o tom, že akciové trhy předběhly stav reálné ekonomiky, a že se do té reality budu muset dříve a nebo později vrátit – to znamená, že dojde k jisté korekci. Řekněme, že mají pravdu. Jak moc by se to dotklo fúzí a akvizicí?

JV: Může se stát, že majitel, který zvažoval odprodej divize a nebo celé společnosti, tento krok odloží. A to poté co uvidí ocenění konkurence, a nebo své vlastní ocenění klesat ,a nebo stagnovat. Na druhou stranu může potenciální zájemce o obchod odradit i to, že trhy nebo ocenění budou růst příliš rychle. Jisté je, že dříve a nebo později dosáhneme jistého ekvilibria, a nebo ceny, za kterou jsou ti agresivnější ochotni nakupovat a ti, kteří se rozhodli k prodeji, ochotní prodávat. To je budoucnost. Už nyní pak platí, že se akciové trhy odrazily od svých minimálních úrovní a chuť prodávat společně s tím narostla.

  • 1
  • 2
reklama
reklama