Nick Beecroft (SAXO): 1,6 dolaru za euro? Nic není nemožné

| Roman Chlupatý

Fed bude i nadále do ekonomiky pumpovat peníze. K 600miliardové injekci oznámené minulý týden postupně přidá přinejmenším další bilion dolarů. Investoři díky této záplavě likvidity mají a budou mít pré. Zároveň však musejí vyhlížet signály problémů, které by nastartované rally mohly zlomit vaz. A těch v době měnových válek a tržních bublin není málo, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web senior konzultant Saxo Bank Nick Beecroft.

Nick Beecroft

Dolar poté, co Fed oznámil druhé kolo kvantitativního uvolňování, testoval hranici 1,43 za euro. Vy přitom tvrdíte, že další akce budou následovat. Kam až se tak může propadnout?

Nick Beecroft (NB): To je obtížná otázka. A asi bych už jen seděl na jachtě někde v Karibiku, kdybych znal jistou odpověď. Dovedu si představit, že se vůči euru dostane na úroveň 1,60. Ostatně tam už jsme byli, a to celkem nedávno. Takže ano, dokážu si představit, že se dostaneme opět na 1,60.

Vezmeme-li v potaz tento možný scénář – tedy výrazné oslabení dolaru – a přičteme-li současný stav a výhled největších světových ekonomik, na které měny radíte sázet?

NB: Tak euro, jak jsem zmínil, posílí. Prostě proto, že jediné, co by ho nyní mohlo držet zpátky, je dluhová krize v zemích na periferii měnové unie. A to teď nehrozí, alespoň co se problémů s refinancováním týče, ty podle mě během příštích dvanácti měsíců nehrozí.

Řekněme, že se chci riziku spojenému s evropským dluhem vyhnout. Kterou měnu byste mi pak doporučil?

NB: Pokud se tohoto rizika obáváte, tedy pokud si myslíte, že by problémy zadlužených evropských zemí mohly euru ublížit, je pro vás vhodnou alternativou australský dolar. Austrálie je blízko Asii a má s ní velmi silné obchodní vztahy. Díky tomu si mohla dovolit na konci října zvýšit sazby. A to přesto, že se okamžitě australský dolar stal silnějším než americký. Jeho posilování podle mě bude pokračovat. Můžeme se dočkat úrovní 1,10 až 1,15 amerického dolaru za australský. A "aussie" přitom nemá podobnou Achillovu patu jako euro.

Hlavní měnové páry sledujte zde

reklama
reklama