Trhy v roce 2011: Jak to cítí londýnská City

| Roman Chlupatý

Cesta ke zdraví je ještě klikatá a plná překážek, opatrný optimismus však vítězí. Tak je možné shrnout výsledky ankety, kterou před začátkem roku v City provedl Investiční web. Mezi tipy, které nám respektovaní ekonomové v exkluzivních rozhovorech dali, se objevil tradiční kamarád do nepohody – zlato, akcie profitující ze záplavy likvidity i očekávaného pokračujícího oživení ekonomiky, a také polský zlotý.

Raffaella Tenconi

Raffaella Tenconi, ekonomka, Bank of America/Merrill Lynch

Co pro vás bylo v roce 2010 největším překvapením?

Myslím si, že rok 2010 byl překvapivý od začátku do konce. Z počátku byl velice volatelní, ale následovalo příjemné oživení. Nyní zažíváme druhé kolo evropské dluhové krize. Předpokládám, že příští rok bude podobně kolísavý.

Které trhy nebo regiony budou pro investory v roce 2011 zajímavé?

Věříme Polsku. Jde o trh, který v regionu poroste nejrychleji, a který přitom má jen mírné strukturální nerovnováhy. Proto se velice zajímáme jak o zlotý, tak o polské akcie.

Aktuální vývoj měnového páru EURPLN sledujte zde

Které další investice budou v příštím roce atraktivní?

Záleží na profilu investora. Zajímavé příležitosti se objeví na mnoha místech. Co se měn týče, nám se skutečně líbí zlotý. Forint naopak bude pod tlakem, a to kvůli pokračující nejistotě. Vzhledem k tomu, že maďarská ekonomika roste rychle – stejně jako česká – je možné, že si na konci roku 2011 jak forint, tak koruna připíší nakonec velice dobré výsledky. Pokud jde o úrokové sazby, evropskou dluhovou krizi je potřeba brát jako významný negativní faktor, který hned tak nezmizí.

reklama
reklama