Investujte do lesů a půdy, radí expert z Londýna

| Roman Chlupatý

Zelené investice jsou i přes dočasné oslabení zájmu i nadále atraktivní, říká ředitel odboru korporátní odpovědnosti britské pojišťovny RSA Paul Pritchard.

Paul Pritchard

Boj s globálním oteplováním pokračuje. A nebo přinejmenším pokračuje přetvářka, že tomu tak je. A to navzdory krachu prosincového summitu v Kodani.

Naznačují to mimo jiné aktuální zprávy z Indie. Pátý největší světový znečišťovatel se totiž rozhodl snížit emise uhlíku do roku 2020 ve srovnání s rokem 2005 až o 25 procent. Tím se připojil k dalším gigantům, kteří už před summitem v Dánsku slíbili tažení proti klimatickým změnám. "Zelené" investice jsou dál atraktivní.

Investiční web (IW): Po prosincovém summitu v Kodani se mluvilo o krachu tažení proti globálnímu oteplování. Nakolik se to projevilo na zájmu o investice do titulů s tímto tažením spojených?

Paul Pritchard (PP): To, že se svět nedokázal dohodnout na závazných pravidlech boje proti zhoršování klimatu, řadu lidí nepochybně zklamalo. Ale Kodaň jistou změnu přinesla. Dva nejvýznamnější hráči – Spojené státy a Čína – se summitu zúčastnili a patřili k těm nejaktivnějším. Což stále trvá.

Neschopnost politiků dohodnout se na něčem závazném se proto, alespoň podle mého názoru, příliš neprojevila na zájmu o zelené technologie. A už ani moc neprojeví, alespoň v příštích měsících. Také dlouhodobě zůstane sektor atraktivní. Pokud samozřejmě Spojené státy, Čína a další země budou pokračovat v nastoupené cestě.

IW: Kde očekáváte největší zájem, největší aktivitu v rámci sektoru?

Letos se budou řešit lesy, využívání půdy a lodní doprava. V Evropě bude dál dominovat šetrný přístup k energiím.

PP: V Kodani nepřišla řeč na nic, co by se týkalo lesů. Proto letos čekám zájem právě o tuto oblast. Může jít například o snahu spojit lesy a obchodování s povolenkami. Stejně tak se dá čekat, že se letos bude řešit otázka využívání půdy a oblast lodní dopravy. Ani o nich se v Kodani příliš nemluvilo – a přitom jde v boji proti globálnímu oteplování o klíčové oblasti.

IW: Platí to samé pro evropské trhy, nebo ty půjdou nadále svou vlastní cestou?

PP: Postoj Evropy k otázce globálního oteplování je už relativně dlouho poměrně jasný. Nadále bude v centru pozornosti šetrné využití energií a některých zdrojů energií, jako jsou vítr nebo čisté uhlí. To jsou trendy, které v Evropě dominují několik let.

  • 1
  • 2
reklama
reklama