Nick Beecroft (SAXO): Kupujte americké dluhopisy, apokalypsu nelze vyloučit

| Roman Chlupatý

Diskutovaný default Řecka; vznikající bublina na trhu s bydlením; možné nepokoje kvůli úsporným opatřením. Je toho více než dost, co by mohlo způsobit opakování hororových dní, které svět zažil po kolapsu banky Lehman Brothers. Což pro profesionální investory se smyslem pro dobrodružství znamená spoustu zajímavých příležitostí. Těm ostatním Senior Market Consultant Saxo Bank Nick Beecroft v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web doporučuje americké dluhopisy a zlato. Jak doplňuje, i on tato aktiva nyní skupuje.

Nick Beecroft

IW: Vypadá to, že některé centrální banky – a zejména pak americká a evropská – budou i nadále držet uvolněnou monetární politiku. Do jaké míry z toho budou profitovat akcie?

Myslím si, že je, bohužel, opravdu možné, že i nadále bude pokračovat pravidelné střídání období, kdy levné peníze vedou k přehnanému růstu cen aktiv v některých oblastech, a období, kdy tyto bubliny vedou ke krizi. Jde o bludný kruh, ze kterého svět, jak se zdá, není schopen najít cestu ven. I nyní to proto vypadá tak, že monetární politika zůstane uvolněná a v důsledku toho tu budeme mít spoustu peněz pronásledujících pár zajímavých trhů. A já si skutečně umím představit, že z této situace budou některé akciové trhy profitovat.

monetární politika zůstane uvolněná a v důsledku toho tu budeme mít spoustu peněz pronásledujících pár zajímavých trhů

IW: Znamená to, že pokud nedojde k prasknutí nějaké významné bubliny, o jejímž formování jste se zmínil, neměly by být hlavní trhy pod tlakem? A nebo je tu něco, co by je mohlo pohřbít?

s&p 500 půl roku

Určitě nelze vyloučit zhoršení probíhající dluhové krize. Představte si, že škrty v rozpočtech budou pro lidi nestravitelné, a že proto začnou revoltovat; představte si masivní protesty a stávky v jednom z velkých jihoevropských států, které povedou k tomu, že se vlády rozhodnou úsporná opatření prostě smést ze stolu. To by následně znamenalo spekulace o možném rozpadu eurozóny, velkou nervozitu, a obecněji pak situaci, která by připomínala dobu po kolapsu Lehman Brothers: objevily by se obavy o zdraví bank, z trhu by zmizela likvidita a burzy by v důsledku toho jistě padaly. Možná ne až na úrovně z března roku 2009, ale řekněme na úrovně odpovídající 800 až 850 bodů v rámci indexu S&P 500.

spekulace o možném rozpadu eurozóny, velká nervozita a situace, která by připomínala dobu po kolapsu Lehman Brothers by mohly stahnout S&P 500 až na 800 bodů

IW: Jak pravděpodobné podle vás je, že se tento katastrofický scénář naplní?

Podle mě je tu jen pětadvacetiprocentní šance, že se bude opakovat apokalypsa podobná té po pádu Lehman Brothers. Myslím si totiž, že vlády nejvýznamnějších evropských států dobře chápou, že je třeba, aby jednaly, a zabránily tak tomu, aby se něco podobného stalo.

reklama
reklama